RETREAT PRO PÁRY 19. - 21.4. na Váňově statku + přímý přenos 👩‍❤️‍💋‍👨 Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu a zamilujte se znovu (nebo ještě více) do svého partnera. Více ZDE

PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

RETREAT PRO PÁRY 19. - 21.4. na Váňově statku + přímý přenos 👩‍❤️‍💋‍👨 Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu a zamilujte se znovu (nebo ještě více) do svého partnera. Více ZDE

PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

Sex po porodu

Tento rozhovor vznikl pro časopis Heroine.cz 08/2020

rodičovství a sex po porodu

1) Je podle Vaší praxe pro sexuální život rodičů malých dětí něco typické? Setkáváte s nespokojeností? A z čeho pramení?

Typické jsou únava a nedostatek společného času. Někdy se k tomu přidává vliv fyzických zranění, ke kterým došlo při porodu – nejčastější jsou natržení či nastřižení hráze a císařské řez. Obojí má vliv na sexuální prožitek ženy, dokonce i když už se jizva zahojila. Některé ženy cítí bolest i dlouho po uzdravení, a všech se týká určitá míra znecitlivění v oblasti jizvy, ale i přilehlé tkáně.

Svou roli hrají i emoce, a teď nemám na mysli pouze podrážděnost z nevyspání. Pokud žena neprožije porod a následující dny, potažmo týdny jako nádhernou zkušenost, ale něco, co už by nechtěla znovu opakovat, je dost možné, že tyto pocity v sobě potlačuje, aby mohla fungovat. Ovšem při intimním spojení, pokud má být vyživující a hluboké, se potřebujeme otevřít jeden druhému. A spolu s tím otevíráním ale vychází na povrch právě ty nechtěné pocity.

Žena pak může být podrážděná, nevrlá, vzteklá nebo smutná. Namísto radostná a vzrušená.

Nejčastější dynamiku představuje asi model pro naši společnost velmi příznačný: žena je doma víceméně sama, a má pocit, že je toho na ni moc. Muž po příchodu z práce zažívá vše jiné než klidný přístav… naopak mu třeba žena může i vyčítat, že tam dost není. Pokud ho navíc sexuálně odmítá, pracuje raději o to víc… a ona se o to víc cítí opuštěná a nepochopená a na vše sama. Začarovaný kruh je na světě.

Důležité je pochopit i to, co se děje v případě dlouhodobé sexuální abstinence. Zejména pro muže je to způsob, jak se s ženou propojit energeticky a cítit lásku. Pokud ho žena dlouhodobě odmítá, cítí se ve výsledku nemilovaný, a to i přesto, že se třeba společně objímají a mazlí. Některé ženy jsou “udotýkané” díky kontaktu s miminkem. Mazlení a lásky mají dost, a naopak jsou rády, když mohou být chvíli jen samy.

Toto trvá u některých párů překvapivě dlouho. Nejen měsíce, ale třeba i roky, kde zranění na duši (nemá mě rád, nemá mě ráda, není tu pro mě…) způsobují větší a větší odstup. Nakonec cítí pár odcizení a říká si, už to mezi námi není ono… A nevšimli si, že jen zastavili tok energie a pocitů mezi sebou. Že došlo k určitému zamrznutí a stavění obranných hradeb.

Absence láskyplně sexuální výměny navíc podporuje podráždění a hádky. Když neproudí sexuální energie, dostáváme se do napětí a najednou nám vadí i úplné drobnosti.

Jak ze začarovaného kruhu ven?

První krok je pochopit, co se vlastně děje. A že opětovné sblížení se pravděpodobně neobejde bez vědomé práce. To znamená vědomé úsilí na tom, abychom opět byli spolu, duševně i tělesně. A že to může bolet. Teď nemyslím fyzicky, ale emocionálně. Že spolu se sbližováním – tělesným a duševním – se ozvou i zranění na duši. Nebyl si tu pro mě…Nechtěla si mě… a podobně.

Důležité je, nerezignovat na intimní výměnu, i když pár čelí únavě a nemá chuť. Pokud žena není připravená na fyzické spojení, doporučuji dělat masáže. Před lety jsem takto na konzultaci měla pár. Rok a půl po porodu byla žena úplně vyčerpaná z kojení a nároků na sex jejího muže, sportovního mladíka v plné síle, kterému testosteron stříkal snad i ušima. Čím víc on chtěl, tím víc ona nechtěla. Cítila se nepochopená, a on neuspokojený.

Doporučila jsem jim masáže. On se naučil dotýkat své ženy tak, jak se líbilo jí. A to bylo jemně, pomalu, bez jakéhokoliv tlaku na sex. A on to dokázal, protože věděl, že pak přijde řada i na něj. Ona se totiž naučila, jak hezky masírovat jeho pohlaví. Místo sexu, který stejně nebyl, byla masáž, která přinášela radost oběma. A to postupně vytvořilo most i k milování. Protože ona se mohla sytit jeho pozorností a dotekem, který ji vyživoval a uvolňoval. A on se také mohl uvolnit.

Některé páry teď mohou namítnout, že na masáže nemají čas. Nebo že to neumí. Ale není to velká věda. Pár z konzultace sice prošel naším kurzem, kde se masáže naučil a pomohlo jim to pochopit, jak odlišné jsou potřeby ženy a muže v oblasti doteků a sexuality. To může proběhnout i ve formě individuální výuky během pár hodin. Ale pokud tuto možnost nemáte, zkuste jeden druhému naslouchat a obdarovat se navzájem doteky, které jeden i druhý chce. A buďte otevření tomu, že vaše potřeby mohou být úplně jiné.

A buďte připravení třeba i na očistné emoce. Protože když se znovu otevíráme jeden druhému, potřebují zejména ženy vypustit páru toho, co dlouho držely pod pokličkou. Ať už je to chvilka stěžování a brblání, nebo pak úlevný pláč.

Nečekejte na to, až budete mít chuť a náladu, protože to byste se dočkat nemuseli. Čas pro vzájemné doteky si naplánujte. A nemusí to být nic mega dlouhého. Třeba 10 minut pro ni a 5 minut pro něj. Opravdu. Lepší něco, než nic. Když budete totiž čekat, až budete mít volnou hodinku či dvě, mohli byste čekat dlouho. A těch 15 minut tam naplno být jeden pro druhého.

2) Co je podle Vás největší změna, ke které v sexuálním životě dojde, když se lidé stanou rodiči?

Zásadní bývá čas 😀 Rodiče, vyjma situací, kdy mají velmi klidné a dlouze spící miminko, zpravidla mohou zapomenout na hodiny a hodiny, které měli jen pro sebe. Na dlouhá rána a propilované noci. Ty jsou zpravidla prostoupené kojením, případně i vstáváním k plačícímu dítěti. Maminka a dnes už i mnoho tatínků ví, co to je pohupovat řvoucí mládě do umdlení…

3) Jsou podle Vás nějaké změny k lepšímu? Nebo převažují ty k horšímu? Které to jsou?

Mezi pozitivní změny může patřit například to, že se prožitek ženy při milování ještě víc prohloubí. Velmi také záleží na tom, jak proběhl porod. Pokud byl krásný a třeba i orgasmický, je velmi pravděpodobné, že většina potíží, které popisuji výše, vůbec nenastoupí. Naopak třeba žena zjistí, že při milování prožívá ještě víc blaženosti a vše je mnohem hlubší a intenzivnější. A když je sex hezčí pro ženu, je hezčí i pro muže. Muž totiž zásadním způsobem čerpá z rozkoše ženy. Když je její tělo uvolněné, radostné a plné energie, raduje se i on.

4) Kdy se podle Vašich zkušeností zhruba vrací sexuální život po narození dítěte/dětí do starých kolejí? A vrací se tam vůbec?

To bývá velmi individuální. Pro někoho, a zejména tehdy, když porod proběhl krásně a bez fyzických zranění, to může být velmi brzy. Oxytocin v těle ženy může podpořit i hluboké prožitky při milování, které je ještě lásky-plnější. Obecně se páry vrací k intimnímu životu po šestinedělí, některé s jemností už dříve.

Zda se vše vrací do starých kolejí? Já bych pro návrat k sexu doporučila zjemnit a zpomalit. Přestat se orientovat na stimulaci a vzrušení, a orgasmus jako hlavní cíl. Naučit se spolu třeba jen tak být v intimním spojení. Vnímat sebe a jeden druhého. Vnímat svůj dech. Nikam nespěchat a za ničím se nehonit.

Říkám tomu vědomé milování, které lidi učím na kurzech pro páry. Je vhodné nejen pro mladé rodiče, ale díky vědomému milování lidé objevují mnohem hlubší zdroj naplnění v sexualitě. A také vášeň, která nevyhasne po pár letech, ale naopak se jejich prožitky při sexu s věkem prohlubují. Zažívají pak víc lásky i vášně.

Jedním z prvků vědomého milování je právě to, že se neorientujeme na stimulaci a vzrušování, jak jsme zvyklí u konvenčního sexu.

Nesoustředíme se na to, co bude “potom”, tedy za minutu a později. Naopak spočíváme v přítomnosti. Dalo by se říct, že to je taková meditace při sexu, kdy se snažíme být naplno tady a teď a na nic nemyslet. Naplno vnímat, co se děje v našich tělech. Užívat si přítomnost jeden druhého. Netlačit na pilu. Pustit snahy o sexuální výkon.

Je v tom obrovská úleva, a když se takto dokážeme uvolnit, aktivuje se mnohem hlubší zdroj prožívání, než jsme u klasického sexu zvyklí. Zážitky jsou pak mnohem intenzivnější, více naplňující a lásky-plné.

5) Jak do vnímání a prožívání sexu rodiči malých dětí promlouvá podle Vás těhotenství a porod?

I to je velmi individuální a svou roli tu může sehrát i naše výchova. Pokud jsme se podvědomě naučili vnímat tělo a sex jako něco nečistého, a svazují nás rozpaky a stud, bude to sexualitu nutně limitovat, a podobně stažení budeme i kolem porodu, který se pak může prodlužovat a komplikovat.

Klíčem je tedy kladný a láskyplný postoj ke svému tělu i sexualitě. To přináší uvolnění a důvěru. A ty jsou zásadní jak při porodu, tak při milování.

P.S. Láskyplný postoj ke svému tělu vám pomůžu rozvinout například v online programu pro ženy LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ. A ještě mnohem silněji pak v 10denním výcviku CORE TOUCH®️ I, určeném ženám i mužům. Nebo přijďte na individuální sezení práce s tělem v ARKAYA®️.

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2020

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!

Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:

Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře