Legendární víkendový kurz pro páry RETREAT PRO PÁRY živě na Váňově statku. 3. - 5. 12. 2021. Více ZDE >>>

Co lidem nejčastěji chybí ve vztahu?

Tento článek psaný pro ČasOpis ALLfest 2019 si můžete přečíst ZDE.

Již více než 16 let učíte lidi, jak být šťastní ve svém životě, vztahu a intimitě. Učíte laické i profesionální výcviky Celostní smyslné masáže CORE TOUCH® a legendární víkendové Retreaty pro páry, které nejen obohatily, ale často i zachránily dnes již tisíce vztahů a rodin. Na téma vztahů, intimity a životního štěstí jsou i vaše videa a články.

Co lidem ve vztazích nejvíce chybí a co řeší?

Dvě základní témata jsou nedostatek porozumění a nedostatek vyživující intimity. Ženy někdy cítí, že jim partner nerozumí a že jim nevěnuje takovou pozornost, jakou by potřebovaly – v každodenním i intimním životě. Nerozumí jejich pocitům, nejsou dost empatičtí, válcují svou ženu rozumem. V posteli se jí dotýkají příliš rychle, jinde než by chtěla nebo vůbec.

Muži zase bývají frustrovaní, proč se jejich partnerka nechová více rozumně a klidně, proč má tolik divných emocí, proč se jí stále něco nelíbí… Přáli by si více klidu a pohody, a často i více nekomplikované, radostné vášně.

Přestože to tak navenek nemusí vypadat, nadpoloviční většina dvojic není spokojená se svým sexuálním životem. Milují se zřídka či vůbec. A pokud se milují, málokdy je to zkušenost, která by je skutečně naplnila hlubokou radostí a láskou.

A vy na to znáte lék?

První co je důležité si uvědomit, že není třeba za nastalou situaci vinit sebe či partnera. Málokdo z nás vyrostl v prostředí, kde bychom byli obklopeni inspirujícími vzory. Když se 100 lidí zeptám, kdo by chtěl žít, co se týká lásky a vášně, vztah podobný jako měli jeho rodiče, zvednou se 3-4 ruce… Přitom je to právě vztah našich rodičů, který vytváří hluboké otisky ohledně našeho nastavení do lásky a intimity. Někteří nezažili v dětství láskyplné doteky od svých rodičů, a ani neviděli své rodiče se dotýkat, objímat, vyjadřovat si lásku, vděk a respekt.

V dětství se utváří hluboké emoční stopy a vnitřní nastavení, které pak v životě máme tendenci znovu a znovu vytvářet. To však lze díky tzv. přepisu limbického otisku a díky vědomé práci s vlastním tělem a prožitkem změnit.

Další impulsy přichází formou učení a nápodoby. Málokdo však získá během dospívání smysluplné a skutečně obohacující a užitečné informace ohledně milování s partnerem. Nezřídka si účastníci našich kurzů posteskli, že kdyby to, co učíme o vztazích a intimitě, věděli v mládí, mohli si ušetřit mnoho trápení a třeba i rozvod.

Vím o případech, kdy jste na Retreatu pro páry měli účastníky, pro které byl víkendový kurz poslední nadějí před rozvodem…

Ano. Někdy je k tomu vedlo pragmatické zjištění, že kurz je levnější než rozvod. Jednou nás dokonce navštívila dvojice už po rozvodu… ale měli pocit, že by to spolu znovu mohli zkusit. Jiný pár k nám zavedla slova školního psychologa, že eskalující duševní problémy jejich syna jsou odrazem nefunkčního vztahu rodičů.

Co mohu udělat jako rodič, když chci, aby moje děti nemusely procházet podobné omyly a bolest jako já, a získali praktickou a užitečnou vztahovou a sexuální výchovu?

Na prvním místě je pochopit, že malé děti se učí skrze pozorování a cítění svých rodičů. Největším darem tak pro ně je, když jako rodiče rozvíjíme lásku, štěstí a radost v oblasti intimity. Někdo si posteskne “no jo, ale s tím mým…”. Potěšení a rozkoš ovšem prožíváme ve svém vlastním těle. Skvělý a pozorný partner může být nádherný most k rozkoši ve vlastním těle, ale není to záruka. V první řadě se potřebujeme otevřít lásce, intimitě a rozkoši sami v sobě.

To ne vždy bývá lehké, často nám v tom brání zranění na duši, které jsme utrpěli v raném dětství i v průběhu života. Ve snaze zabránit další bolesti a zklamání se uzavíráme… ale to je slepá ulička. Spolu se snahou neprožít bolest se tlumí i naše kapacita prožívat radost, lásku i tělesnou rozkoš.

Jak ze začarovaného kruhu ven?

Nejrychlejší a nejefektivnější cestou, kterou znám, je vědomá práce s tělem. V hlavě si ledacos “okecáme”, ale tělo nelže. Díky přítomnému, láskyplnému doteku se dostáváme do hloubi sebe sama. Můžeme uvolnit emoce, které vytvořily krunýř kolem našeho srdce a napětí v těle… a otevřít se pro více energie, lásky a potěšení. Sexualita je spojena i s naší tvořivostí a radostným plynutím.

V roce 2007 jste založila masážní studio Tantra Spa, které letos rozšiřujete o seberozvojové a výukové programy pod názvem ARKAYA® – Centrum těla

Ano, ARKAYA® je pro mě místem, kde díky skvělému týmu absolventů našich pokročilých výcviků práce s tělem pomáháme ženám, mužům i párům dostat se hluboce k sobě sama, podpořit intimitu v sobě i ve vztahu a získat praktické dotekové zkušenosti: Jak otevřít tělo ženy do radosti a potěšení? Jak podpořit větší přítomnost a rozkoš v mužském těle? Jedna rovina učení je skrze vlastní prožitek. V našich masážích podporujeme ženy i muže v tom, aby byli schopní prohloubit svůj prožitek v těle, a přenést tuto zkušenost domů. Druhá rovina je pak praktická výuka doteku.

Jaké chyby v sexu dělají lidé nejčastěji?

V oblasti doteku těla mezi mužem a ženou v drtivé většině případů neplatí pravidlo “co máš rád, dělej druhému”. Ženské a mužské tělo reaguje v oblasti intimity na jiné podněty. Ve snaze potěšit partnerku se mnoho mužů vrhá ženám do klína dříve, než jsou vůbec připravené… protože z jejich pohledu není zajímavějšího místa na těle. Naopak ženy své muže často zbytečně dlouho “připravují” na sex empatickými rozhovory a hlazením v oblasti zóny srdce – to je na srdci, ve vlasech apod. Jasně tak děláme, co bychom si přáli sami pro sebe. Ženy nechtějí být moc “hrrr” a muži zase ztrácet čas “zbytečnostmi”.

Velkým tématem je i ústup sexuality v partnerství po příchodu dětí…

Ano. Kromě prudké změny životního rytmu a stylu… únavy a nedostatku času… projdou některé ženy při porodu docela náročnou zkušeností. Může to být poranění a zjizvení těla, které intimní prožitek ovlivní výrazným způsobem (bolestivost a/nebo snížená citlivost). Další část žen hodnotí dny a týdny po porodu jako velmi náročné – vypráví například, že se cítily opuštěné, unavené, na vše samy… a přestože si logicky vše dokáží zdůvodnit, cítí v sobě trpkost a na rovině těla i duše se uzavírají vůči partnerovi a intimitě vůbec.

Naštěstí lze i v těchto případech relativně rychle pomoci. Protože jsou tato témata poměrně častá, máme na to v ARKAYA® zaměřeno hned několik programů – například Otevři své srdce, Radost a potěšení (vaginální mapování) a léčení jizev.

Co v sexu nejvíce postrádají muži?

Muži si často prvoplánově myslí, že je to více vášně a sexy aktivity od partnerky… něco ve stylu pornografie. Přičemž jejich žena není příliš motivovaná do podobných výkonů. A přestože tyto prožitky (kouření na tisíc způsobů, střídání pozic, sex s více partnerkami…) mužům mohou přinést radost a intenzitu, neuspokojí na dlouho určitý typ “sexuálního hladu”.

Ten nasytí jen žena, která je hluboce propojena se svou esencí. Která je uvolněná a měkká ve svém těle i duši. Která je současně spontánní a vášnivá. Která hluboce přijímá sama sebe, a díky tomu se dokáže uvolnit a vyjadřovat bez napětí a stažení. Žena, která neválcuje své pocity stále rozumem, a nebojuje sama se sebou. Která je propojená se svým tělem, pánví, sexualitou i srdcem. To je pak i pro muže skutečný dar.

Pro ženy je vysvobození, když přestanou čekat na to, až přijde “ten pravý” nebo až ten jejich začne dělat to či ono… a začnou se radovat ze svého těla, ze sebe sama a ze života 🙂 Nikdo to za nás neudělá, a je to ve výsledku jediná cesta, jak do svého života přinést trvající radost a lásku – tím že se jí otevřeme v sobě 🙂

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2019

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email info@denisapaleckova.cz a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!

Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:

Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře