LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

Nezájem o sex po porodu? Jak z toho ven

Každé druhé manželství se rozvádí, za rok je to v ČR přibližně 50 000 párů. Opusťme nudná čísla Českého statistického ústavu a pojďme se podívat na to, zda neexistují možnosti, jak tato děsivá čísla změnit. Jak to, že se tolik mladých partnerství dostane do krize? Lze ještě zachránit vztah, ve kterém jsou oba unavení natolik, že ztratili zájem o milování i jeden o druhého?
sex_problemy_istock_000004085534small
„Již více než 10 let pracuji s páry v oblasti vztahů, intimity a sexuality. Když je dvojice v krizi, zajímá mě, kde nastal zlom. Velmi často je to příchod prvního a postupně pak dalších dětí,“ vysvětluje Denisa Palečková, terapeutka v oblasti partnerských vztahů.

Co se stane, že z dvojice, která se na začátku milovala, se stanou někdy i nepřátelé? Proč jsou milenci najednou třeba i nepřáteli, kteří si jen s velkým sebezapřením předávají děti při střídavé péči? Statistiky uvádějí, že příčinou většiny rozvodů je „rozdílnost povah a názorů“.

„Moje vypozorovaná statistika vypovídá o tom, že kromě neporozumění v rovině komunikace tyto páry spojuje také ochabnutí či úplná nepřítomnost intimního života. A kde není sex, jsou neporozumění a hádky o to větší,“ říká terapeutka.

Většina párů se rozchází ne proto, že by se k sobě „nehodili“, ale proto, že neví, jak se sebou zacházet a jak o vztah dlouhodobě pečovat. Přitom existují klíče, které jsou užitečné pro dvojici v jakékoliv fázi vztahu – od čerstvě zamilovaných pro dvojice „těsně před rozchodem“.

  1. Poznejte rozdíly mezi mužem a ženou.
  2. Naučte se naslouchat.
  3. Zkuste správně vyjadřovat (ženy) a přijímat (muži) emoce.
  4. Milujte se.
  5. Prociťujte a vyjadřujte vděčnost.

Všechny body jsou důležité, ale zaměřme se na ten zásadní, při tom až příliš zanedbávaný a zpravidla uchopený za špatný konec: MILUJTE SE.

Velká část rodičů po příchodu potomků na svět nemá zdaleka tolik času, energie a naladění na vášnivé chvilky, jako tomu (v lepším případě) bylo před porodem. A ve výsledku na milostný život rezignuje. Nebo se jeden z partnerů čas od času „zapře“.

Jeden z mnoha

Monika porodila s nástřihem. Na porod nevzpomíná moc ráda. Byl náročný a jednání personálu bylo neosobní. Poranění po nástřihu ji bolelo ještě dlouho po ukončení šestinedělí. Ale ani poté, co se nástřih zahojil, se nevrátila chuť na sex. Pocity při milování má v lepším případě neutrální. Nic moc „tam dole“ necítí. Navíc je pro oba rodiče těžké najít si chvilku, kdy se jakž takž svěží sejdou večer nerušeně v posteli. Zpravidla upadnou únavou a spánek je to jediné, co je zajímá. Po ránu se budí pláčem miminka, které signalizuje, že je čas vstávat. Manžel pak odchází do práce a Monika se cítí být na celou domácnost sama. Muž by si přál mít večer po příchodu z práce trochu klid, ale „vítá“ ho spíš rozladěná žena a dětský kvíkot. Raději pracuje o to víc… Pro Moniku je náročné, že by se měla milovat s mužem, se kterým už sdílí tak málo. Nemají už ani čas si spolu hezky popovídat a jen tak být spolu. Má pocit, že její situaci nevnímá a nechápe. Muž se cítí neuznaný a odmítaný, a to ho rodině vzdaluje ještě víc. Má pocit, že ho jeho žena už nemiluje.

Poznáváte se v některé oblasti? Takový či podobný scénář prožívá velká část mladých rodičů. Pocity a potřeby obou partnerů jsou zcela přirozené.

ŽENA: Pokud žena porodí jinak než nádherně a extaticky, je přirozené, že to ovlivní celé její tělo určitým uzavřením se. Fyzická i emoční bolest vytvoří „brnění“ v prožívání. A následně žena necítí mnoho ani v intimních chvílích. V horším případě ji naopak tyto ruší nebo i bolí. Navíc se vyrovnává s náročnou situací, nedostatkem času a spánku. Často se cítí rozladěná, v napětí a nepochopená.

(K léčení fyzických i duševních zranění pomáhá tzv. vaginální mapování – metoda, kterou můžete absolvovat formou sezení s odborníkem, naučit se na semináři i praktikovat spolu s partnerem. Vaginální mapování spojujeme, je-li třeba, také s léčením jizev.)

MUŽ: Pro muže je sexualita zdrojem cesty k lásce. Skrze milování se cítí napojený na svou ženu a rodinu. Odmítání v sexu v něm chtě nechtě probouzí pocit, že ho žena nemiluje. Že je na druhé koleji. Potlačenou sexuální energii zprvu investuje do pracovní oblasti. Postupně je možné, že se otevře i jiné ženě, která o něj projeví zájem. (A tím se zadělává na další zranění a uzavření se jeho partnerky.)

Začarovaný kruh přetížení a nepochopení se roztáčí většinou víc a víc. Nemá význam čekat na to, až „to přejde“. Protože časové rezervy a emoční pohoda se zpravidla samy od sebe nedostaví. Co tedy s tím?

Milování dle harmonogramu

Heslo „Milujte se“ znamená nečekat na chvíli, až se objeví klid, pohoda a chuť na sex. Pokud je to váš případ, vyhraďte si chvíle na intimitu, i když jste oba unavení a váš sexuální apetit je v lepším případě na nule, často ale i pod bodem mrazu. Nesnažte se o vášnivé orgasmické maratony. Cílem je „milovat se“, tedy vytvořit více lásky. Ale ne povídáním. Nýbrž díky svému tělu. I když jste unavení a třeba i naštvaní, na chvíli hoďte všechny tyto své pocity za hlavu. Může to být třeba jen na 10 minut, než usnete. Ale během těch pár minut buďte plně přítomní. Obejměte se. Dotýkejte se svého partnera, jako by to bylo poprvé a jeho či její tělo jste teprve objevovali. Vnímejte, jak dýchá? Jak se pohybuje? Vnímejte i svůj vlastní dech.

A zkuste se spojit. Ano, zasunout penis do vaginy. Teď vás asi překvapím: K tomu není třeba, aby byl penis ztopořený. Společnými silami můžete zasoukat i měkký penis (v odborné terminologii tzv. měkká penetrace). Stále se dotýkejte, objímejte, zkuste dýchat ve stejném rytmu a najít si pokud možno pohodlnou polohu – jakoukoliv. Cílem není se vzrušovat, stimulovat a mít orgasmus. Cílem je spolu být. Vytvořit blízkost a projevit si lásku.

Denisa Palečková pro Babyweb.cz
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2014
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (ODKAZ NA NÁŠ WEB kde se ten článek nachází). O tomto nás prosím informujte na email [email protected], kam pošlete i odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn.
 
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře