PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

Orgasmická jóga – adrenalinový zážitek?

Před pár dny jsem natáčela pro TV Barrandov do pořadu Intim Night příspěvek o orgasmické józe. K natáčení jsme přizvaly také dvě ženy, studentky sexuologické práce s tělem. Měly vypovídat o své zkušenosti s orgasmickou jógou.

“A ukážete nám na kameru nějaké pozice?” – vyptávala se redaktorka.

Dívky se trochu zarděly, podívaly se po sobě… a gestem hlavy hned naznačily:

“No to asi ne…!!!”

Sexuologická práce s tělem přináší mnoho revolučních metod práce s tělem. Kromě orgasmické jógy například také vaginální mapování, aktivní přijímání a další – o tom někdy příště…

Do pořadu Intim Night jsem coby zakladatelka sexuologické práce s tělem v Čechách a lektorka výcviku měla metodu představit.

“No, víte, ono nejde o žádné jógové pozice,” přispěchala jsem dívkám na pomoc. “Jóga na fyzické rovině je o ásanách. Ale ten výraz znamená i postupné posouvání hranic našeho prožitku. A o to v orgasmické józe jde.”

Na tázavý pohled redaktorky jsem přidala vysvětlení, že orgasmická jóga je praxe sebe potěšení. A aby bylo více jasné, o co jde: “Na první pohled může orgasmická jóga vypadat jako běžná masturbace.”  To už zalapal po dechu i kameraman.

Jak můžeme něčemu tak běžnému říkat praxe a tvářit se, že je to něco speciálního?

Rozdíl mezi masturbací a orgasmickou jógou

Hlavní rozdíl mezi masturbací a orgasmickou jógou je v úhlu pohledu a přístupu. Masturbaci většina lidí provádí, aby se uvolnila od sexuálního napětí. V orgasmické józe jde o sebepoznání a rozšiřování hranic orgasmického prožitku.

Když řeknu na semináři či přednášce slovo masturbace, pravidla část lidí ztuhne a neví, kam s očima. Pro odlehčení pak říkám, že muži se dělí na ty, kteří masturbují a ty, kteří se k tomu nepřiznají.

U žen je statistika trochu jiná, protože ženské tělo a sexualita jsou jiné. A část žen žije skutečně bez jakéhokoliv sexuálního impulsu, ať už jde o milování nebo sebepotěšení.

Co je společné pro všechny je fakt, že většina lidí masturbuje tajně. Je to téma natolik obalené studem, že ho zpravidla nesdílí ani partneři.

Žena když objeví svého muže u porna, často začne mít komplexy a cítí se “podvedená”. Zcela zbytečně! Většina žen ani mužů nedokáže svému partnerovi na svém těle ukázat, co se jim v sexu líbí.

Protože – Dotýkat se sám sebe a cítit u toho potěšení je velké tabu

Orgasmická jóga míří přímo k jádru našich nejhlubších pocitů a vzorců. Zmínila jsem, že je to praxe. A praxe znamená, že se jí věnuji pravidelně. Tedy nezávisle na tom, zda mám či nemám chuť. Zda mám či nemám čas.

Čas si prostě udělám. A i když nemám “chuť”, tak začnu s probouzením vlastního těla a vytvářím v něm potěšení zcela záměrně. A pozoruji přitom, co se děje.

Studenti sexuologické práce s tělem se zavazují věnovat se praxi orgasmické jógy alespoň 7 dní za sebou po dobu minimálně 30-40 minut. Ideálně toto období trvá ne jen týden, ale celý měsíc.

Úkol, který se pro někoho zdá strašně divný. A pro někoho jednoduchý. Není však jedno ani druhé. Již po pár dnech studenti přestávají “mít čas”. Nebo je chytne velká únava. A už vůbec nemají chuť.

Ovšem praxe je praxe. A tak i s únavou, bez chuti a někdy po složitém zařízení si soukromého prostoru v praxi pokračují.

A objevují zajímavé věci

  • Například, že je těžké potěšit vlastní tělo jinými působy, než jsou celé roky zvyklí. Nebo vyměnit pravou ruku za levou.
  • Že je těžké při hlazení vlastního těla prohloubit dech a pohybovat se u toho, namísto strnout do křečovité polohy.
  • Že je těžké vykřesat byť jen záblesk nějaké radosti a potěšení v těle.
  • Že usilují své tělo “znásilnit” do prožitků, které nepřicházejí.
  • Že se snaží nějak vypadat, jak by to “správně” mělo být.

Objevují se také myšlenky typu “moje tělo není hezké”a “moje pohlaví vypadá divně” (ženy) i “moje pohlaví není dost velké”(muži).

S výčtem víru myšlenek bych mohla pokračovat do nekonečna.

To ale není všechno

V dalším kroku se totiž na studenta praxe potěšení vlastního těla má někdo dívat. A tam se teprve rozjede kolotoč myšlenek:

“Jak bych u toho měl/a vypadat?”

“Nenudí se můj pozorující?“

“To, jak si to běžně dělám, je divné a nepřijatelné. Musím udělat nějakou show – jak se to “správně” dělá…”

Nezřídka pozorovaný zjistí, že při praxi orgasmické jógy s pozorovatelem zcela zamrzne. Nebo předvádí něco, co vůbec necítí. Pro většinu lidí, kteří něco takového zkusí, je to víc než nepohodlné. Nebo neupřímné.

Proč se něčím takovým vůbec zabývat? Vždyť sex by měl být plný radosti, rozkoše a lehkosti. Tenhle přístup může vypadat zvláštně a nudně.

Ovšem kdo projde alespoň sedm “předepsaných” dní, zjišťuje, jak hluboký má tato praxe dopad nejen na intimní, ale na celý život. Jednak se po chvílích frustrace a únavy, když se jimi nenecháme odradit, objevují nové zdroje radosti a rozkoše.

Zde jsou alespoň tři z nich:

1/ Můžeme vnímat, jak je naše tělo živější, nabité a plné příjemné sexuální energie. Také objevujeme, že postupně je víc a víc postupů a doteků, které naše tělo “startují”.

2/ Zjišťujeme, že máme své tělo raději. Dobře mu rozumíme. Známe jeho potřeby a přijímáme je. A dokážeme je i naplňovat.

3/ Vnímáme, že nejen v kontextu sexu a masturbace, ale v celém našem životě se postupně rozvíjí víc vášně. Naše dny jsou naplněné radostí a významem.

V pořadu Intim Night se Martina svěřila, že díky praxi orgasmické jógy si začala vážit víc sebe sama, a dokonce díky tomu dostala přidáno v práci! Zmínila, že se cítí ve svém těle víc spokojeně a bezpečně.

Také, že zažívá mnohem silnější potěšení, které trvá třeba i hodiny poté. A ví, že nemusí čekat na “kouzelného prince”, protože zná svétělo a ví, jak ho potěšit.

I jako muž můžeš zažívat mnohem více rozkoše, než bys vůbec čekal, že je možné. A nemusíš čekat na super babu. Zkus praxi orgasmické jógy!

JAK NA TO:

1/ Vyhraď si alespoň 7 dní za sebou, abys měl minimálně půl hodiny nerušeného času pro sebe.

2/ Ať už máš či nemáš chuť, zkoumej, jak do svého těla dostat co nejvíc potěšení.

3/ Zkus neobvyklé pozice a postupy. Pokud jsi zvyklý masturbovat vsedě či vleže, zkus si k tomu stoupnout.

4/ Zapoj do sebe potěšení pohyb. Můžeš se pohupovat, vlnit pánvíi, cokoliv dalšího tě napadne.

5/ Zhluboka dýchej. Zkus různé typy dechu: hluboký, rychlý a dynamický, nepravidelný…Vždy, když si všimneš, že tajíš dech, znovu se zhluboka nadechni a vydechni.

Své zkušenosti z touhle technikou můžeš sdílet zde pod tímto článkem.

Denisa Palečková pro akozbalit.sk

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2014

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (ODKAZ NA NÁŠ WEB kde se ten článek nachází). O tomto nás prosím informujte na email [email protected], kam pošlete i odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn.
 
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře