RETREAT PRO PÁRY 21. - 23.6. na Váňově statku + přímý přenos 👩‍❤️‍💋‍👨 Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu a zamilujte se znovu (nebo ještě více) do svého partnera. Více ZDE

10denní transformační výcvik CORE TOUCH® I: Škola celostní smyslné masáže 💆28.6. - 7.7. na Váňově statku 🏡 PROMĚŇ ZPŮSOB, JAKÝM PROŽÍVÁŠ SVŮJ ŽIVOT. Více ZDE

LÁSKA & POLARITA - 5denní transformační kurz pro páry 24. - 28.7. na Váňově statku 💞 PODPOŘTE VE VZTAHU VÁŠEŇ A PŘITAŽLIVOST. 👩‍❤️‍💋‍👨  Pouze 1x do roka! Více ZDE

RETREAT PRO PÁRY 21. - 23.6. na Váňově statku + přímý přenos 👩‍❤️‍💋‍👨 Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu a zamilujte se znovu (nebo ještě více) do svého partnera. Více ZDE

10denní transformační výcvik CORE TOUCH® I: Škola celostní smyslné masáže 💆28.6. - 7.7. na Váňově statku 🏡 PROMĚŇ ZPŮSOB, JAKÝM PROŽÍVÁŠ SVŮJ ŽIVOT. Více ZDE

LÁSKA & POLARITA - 5denní transformační kurz pro páry 24. - 28.7. na Váňově statku 💞 PODPOŘTE VE VZTAHU VÁŠEŇ A PŘITAŽLIVOST. 👩‍❤️‍💋‍👨  Pouze 1x do roka! Více ZDE

Komunikace jako záchrana vztahu

Tento rozhovor jsem poskytla pro časopis INTIMITA (leden-únor 2020), v upravené verzi si ho můžete přečíst ZDE

Ahoj Denisko, moc ráda bych našim čtenářům předala návod na komunikační rituál, který učíte s Richardem Vojíkem na Vašich kurzech pro páry.
Já osobně jej vnímám jako mnohem důležitější než růže, večeře při svíčkách či skvělý sex. Jde o komunikaci v páru o čemkoliv, a pokud ta funguje, pak je to k nezaplacení.

K čemu je vlastně takový rituál párům užitečný?

Komunikační rituál je vědomá forma dialogu, která vede k většímu porozumění jeden druhému. Pomáhá nám lépe slyšet jeden druhého. Tady si možná někdo řekne, vždyť mi si povídáme hodně, a nasloucháme si… Ovšem komunikační rituál umožňuje jít do ještě větší hloubky. Když spolu mluvíme, tak totiž nevyhnutelně používáme filtry. Druhý ještě ani nedomluvil, a už máme jasno anebo dokonce připravenou odpověď.

Komunikační rituál pomáhá se zastavit a lépe slyšet. Proto vede k většímu porozumění. A to otevírá naše srdce. Vede k větší blízkosti. Darem komunikačního rituálu je, že jsme si pak blíž. Za předpokladu, že dodržíme jeho pravidla.

Komunikační rituál nám pomáhá SLYŠET jeden druhého.

V jakých situacích jim může rituál hodně pomoct a jak často by se měl opakovat?

Komunikační rituál pomáhá vnést více jasnosti a blízkosti do témat, kde si jindy nerozumíme. Pokud o nějakém tématu víte, že se na něm s partnerem vždy zaseknete a hádáte se, je dobré přestat o dané věci mluvit “běžně” a téma vzít do komunikačního rituálu. Je totiž pravděpodobné, že kromě slov svého partnera v běžné komunikaci navíc slyšíte mnoho významů, které souvisejí spíš s vámi, než s tím, co má partner na mysli. Rituál umožní, abyste namísto odcizení cítili více blízkosti i v tématech, kde nemáte stejný názor.

Další oblast pro využití rituálu je například plánování a vize. Můžete spolu mluvit o tom, co byste chtěli vnést do intimního života, kam byste chtěli jet na příští dovolenou nebo jak si představujete, že by měl vypadat váš dům. I tam díky rituálu můžete zažít hlubší porozumění a větší jasnost než u běžné konverzace.

Jak se takový rituál provádí, můžeš nás prosím provést krok za krokem, jak na to? Na co je důležité u toho nezapomínat, jaká jsou jeho pravidla? Potřebují nějaké pomůcky?

Upřímně, celistvý popis rituálu by vydal spíš na brožurku než článek. Když jej vysvětluji na kurzech pro páry, potřebuji na to zpravidla půl hodiny. Zmíním tedy alespoň to nejdůležitější. Jednak potřebujete komunikační předmět – například kamínek nebo oblíbený amulet. Mluví pouze ten, kdo ho drží. Díky tomu předejdeme nejen skákání do řeči, ale podpoříme uvědomění, kdo je v danou chvíli tím, kdo něco říká, a kdo se má jen a pouze soustředit na vyřčené. Upřímně se snaží porozumět, a pak – po předání předmětu – opakuje, co slyšel. A to je pak tím, kdo promlouval, buď schváleno, nebo upřesněno.

Když to zkusíte, možná budete překvapení, jak často se domníváme, že rozumíme. Ale ve skutečnosti slyšíme něco jiného. Role se střídají, tedy postupně mluví jeden i druhý. Střídáme si roli mluvčího a naslouchajícího. Pokaždé musí dojít ke schválení zopakovaného. Uvidíte, jak je krásné a úlevné, když váš partner svými slovy přesně vystihne, co jste měli na mysli. Hned víte, že je tam s vámi, že vás opravdu vnímá a slyší. To otevírá naše srdce, i v případě, kdy se bavíme o věcech, na které máme jiný názor.

Důležitá je i pozice těla – sedíme čelem k sobě, s rovnými zády a nekřížíme ruce ani nohy. Máme tzv. otevřenou pozici těla a současně se dotýkáme. Můžete se držet za ruce nebo dotýkat kolenem. Tělesný kontakt podporuje lepší porozumění a obrušuje hrany případného konfliktu. Naším záměrem je otevřenost, i když někdy můžeme slyšet slova, která nás bolí – často vlivem chybné interpretace. A to komunikační rituál umožní prohlédnout.

Na konci je důležité se obejmout. Nejen letmo, ale vzít si na to čas. Bříško na bříško, hruď na hruď. Asi minutu vnímáme sebe navzájem, svůj dech, vzájemnou blízkost. Spolu s objetím přichází i poděkování, že jste si společně věnovali čas si lépe porozumět. Objetí i poděkování je důležité i v případě, že jste narazili na konfliktní téma a cítíte se zavření. Obejmete se, vnímáte tělo, poděkujete si a dále se už k tématu pro danou chvíli nevracíte.

S jakým záměrem by měli čtenáři tento rituál dělat?

Hlavním cílem rituálu je hlubší porozumění. Když mluvím, snažím se mluvit z hloubi srdce. O svých pocitech a přáních. Bez posuzování a obviňování toho druhého. To u některých témat nebývá jednoduché, a proto je dobré vzít si čas a vážit svá slova, abychom opravdu mluvili o sobě, spíš než o tom druhém.

A když jsem v roli naslouchajícího, snažím se tak dobře, jak to jen jde, dát stranou své ego – a tím pádem případné vztahování si, urážení se apod. Chceme porozumět, jak druhý danou situaci vnímá. Jako bychom na chvíli byli v jeho či její kůži a prožívali svět z perspektivy toho druhého.

Je důležité mluvit o svých postojích a pocitech, ne o tom, co dělá a nedělá náš partner.

Co bys vzkázala našim čtenářům ohledně komunikace ve vztazích?

Důležité je mluvit o svých postojích a pocitech, spíš než o tom druhém – co dělá a co nedělá. Vyvarujeme se tak zbytečným zraněním. Dovolte si v intimních vztazích zranitelnost a jděte s kůží na trh. Sdílejte o tom, co vás bolí, namísto obviňování a urážení.

A v žádném případě v sobě neneste bolest, aniž byste o ní mluvili. Pokud vás ve vztahu něco zraňuje a potřebujete to změnit, řekněte to raději dříve než později. Mluvte o tom, jak se ve vztahu máte (ne jaký je či není ten druhý). Většina rozchodů je důsledkem vleklé nekomunikace. Kdy si něco držím pod pokličkou, přecházím, snažím se vydržet nebo se navíc domnívám, že druhému přece musí být jasné, co se děje špatně. Říkejte pravdu rychleji.

Za téměř 20 let práce s lidmi v oblasti intimity a vztahů jsem byla svědkem mnoha odcizení, kterým by se dalo předejít, kdyby se jeden či druhý ozvali dříve. Jeden partner už se chce rozvést, a druhý ještě nic netuší a myslí si, že spolu mají krásný vztah. To je bolestný důsledek nekomunikace, a přitom vše mohlo být jinak. Proto říkejte věci rovnou, ne až se z malé sněhové kuličky stane lavina, kterou nelze ustát…

Naštěstí lze i velké odcizení překlenout, a jsem vděčná, že jsem opakovaně svědkem až zázračných přeměn z rozvádějících se vztahů na zamilované páry. Komunikační rituál je přitom jedním z pilířů, který k takové proměně může pomoci. Dále bývá důležité pochopit polaritu v páru, často velmi odlišný přístup k emocím u mužů a žen a v neposlední řadě představit nový úhel pohledu na intimitu. Výkonově zaměřené pojetí sexu a jednostranná orientace na budování vzrušení totiž v dlouhodobých vztazích nefunguje. Přitom stačí doplnit několik dalších principů, a z partnerů, kteří si mysleli, že jejich vášeň je dávno mrtvá, se znovu stávají zamilovaní milenci.

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2020

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!

Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:

Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře