🌞 LETNÍ AKCE ➡️ NOVINKA!!! 🥳 LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ 🌸 KURZ + KLUB 🌸 3měsíční cesta s velkou transformační silou + VSTUP DO KLUBU NA 3 MĚSÍCE ZDARMA . Více ZDE

LÁSKA & POLARITA - 5denní transformační kurz pro páry 24. - 28.7. na Váňově statku PODPOŘTE VE VZTAHU VÁŠEŇ A PŘITAŽLIVOST. 🧲 Více ZDE 

23.- 25.8. RETREAT PRO PÁRY na Váňově statku 🏡 (+ přímý přenos lektorů z kurzu) Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu. 👩‍❤️‍💋‍👨 Více ZDE  

 🌞 LETNÍ AKCE ➡️ NOVINKA!!! 🥳 LÁSKA JE TVŮJ ZDROJ 🌸 KURZ + KLUB 🌸 3měsíční cesta s velkou transformační silou + VSTUP DO KLUBU NA 3 MĚSÍCE ZDARMA . Více ZDE

LÁSKA & POLARITA - 5denní transformační kurz pro páry 24. - 28.7. na Váňově statku PODPOŘTE VE VZTAHU VÁŠEŇ A PŘITAŽLIVOST. 🧲 Více ZDE 

23.- 25.8. RETREAT PRO PÁRY na Váňově statku 🏡 (+ přímý přenos lektorů z kurzu) Vneste více radosti, lásky a harmonie do Vašeho vztahu. 👩‍❤️‍💋‍👨 Více ZDE  

Jak rozvíjet lásku i vášeň v dlouhodobém vztahu?

Všichni jsme byli odchováni na pohádkách a mnohokrát slyšeli, že jakmile se vzali, žili spolu šťastně až do smrti. Co přišlo po svatbě, to bylo tak nějak samo sebou. Štěstí garantováno. Stačilo najít toho pravého či tu pravou a překonat překážky k tomu, aby mohli být spolu.

Coby rozumné bytosti tušíme, že dlouhodobé štěstí ve vztahu není samo sebou. A pokud jste mohli pozorovat své rodiče, jak spolu zestárli v hluboké lásce, respektu a z jejich ložnice to jen jiskřilo, patříte mezi vzácné výjimky.

  • Je tedy láska a vášeň ve vztahu, který trvá déle než pár měsíců, utopie?
  • Co dělat, když přicházejí první neshody, rozepře, nedorozumění a neporozumění?
  • Jak naložit s tím, když v každodenním běhu života, v pracovním zápřahu, s malými kvílícími dětmi a stresu z placení složenek už nějak chybí kapacita na romantické chvíle s partnerem?
  • Copak lze lásku udržet ve své původní, intenzivní a šťavnaté podobě i po několika letech, natož desetiletích?

Naštěstí vám mohu odpovědět, že ANO. Silná láska a vášeň nemusí být jen výsadou mladého vztahu a růžových brýlí.

Za roky pořádání párových seminářů jsem mohla slyšet desítky partnerů, kteří i po 20 a více letech soužití, které bylo v lepším případě přátelsky vlažné, mohli říct, že se spolu cítí jako na začátku a ještě lépe. Že ani nečekali, že by ještě kdy prožívali intenzivní pocity radosti v každé buňce těla a cítili se omámení láskou – navíc k tomu samému člověku, kterého si brali před několika dekádami.

Vztah plný lásky, vášně, respektu, zábavy a radosti nemusí být výsadou čerstvě zamilovaných.

Ovšem k tomu, aby váš vztah byl po letech ještě hezčí než zkraje, je třeba také něco dělat. Pár věcí může být až překvapivě jednoduchých:

  1. Vědomě si dělejte čas jen na sebe. Dávejte si rande, během kterého neprobíráte pracovní povinnosti ani školní prospěch dětí. Během společně vyhrazeného času opravdu věnujte pozornost jeden druhému. Jako jste to pravděpodobně dělali na začátku. Můžete se dívat do očí. Můžete si povídat nebo mlčet. Můžete se objímat, mazlit a hladit. Můžete se milovat. Můžete se spolu projít parkem.Možností je velmi mnoho a svým způsobem je jedno, co spolu děláte, ale jak to děláte. Věnujte se jeden druhému, jako byste spolu byli poprvé nebo naposledy. To vám pomůže být plně přítomní a opravdu si vážit přítomnosti toho druhého. Která vůbec není samozřejmá, a dříve či později nutně skončí.
  1. Vědomě se dotýkejte. Objímejte se, hlaďte se, milujte se. Dotýkejte se jeden druhého, i když na to nemáte vůbec náladu nebo jste dokonce naštvaní. Navykněte si strávit část večera, noci či rána v objetí. I kdyby to bylo jen pět minut. Pět minut vnímání svého a partnerova těla, tepla kůže, rytmu dechu. Pět minut vnímání svých prožitků, které se rozvíjejí spolu s tím.Někdy to mohou být pocity krásné a slastné. Jindy ve vás naopak budou probouzet pocity, které byste nejraději neměli – to pokud mezi vámi něco “visí”. Dotek pak inspiruje k tomu, nezamést neshody jen tak pod koberec.
  1. Buďte upřímní ve svých emocích. Toto je nesmírně důležité zejména pro ženy. Mnoho žen se snaží nepohodlné pocity nemít. A pokud je má, tak o nich rozumně mluvit. To je přístup, který se hodí na úřad a do práce. Ale ne do partnerského vztahu! Pokud partnerovi své pocity neukazujete, případně o nich mluvíte, začne váš vztah vysychat. Pasujete se tak do role kamarádky a kolegyně, nikoliv partnerky – milenky.Emoce jsou základ pro vášeň ve vztahu. A pokud dlouho polykáte slzy nebo vztek, nečekejte, že váš intimní život bude mít sílu a hloubku. Na kurzech pro páry muže varuji, že pokud si přejí ženu za všech okolností klidnou a rozumnou, ať zapomenou na vyživující a jiskrný sex.

Navíc dlouhodobé potlačování pocitů chtě nechtě vytvoří ve dvojici odstup. Za pár let už pak oba mohou mít pocit, že je mezi nimi zeď, kterou nelze překlenout.

Naštěstí mohu říct, že jsem mnohokrát pozorovala, že i velké zdi překlenout lze. Má to však jednu podmínku: oba musí mít odhodlání pro to něco udělat. Skutečně, i ve velmi dramaticky vyhlížejícím  nebo nudou vybledlém vztahu lze zažehnout jiskru porozumění, lásky a vášně. Pokud do toho oba jdou, jsou připravení opustit některé své návyky a vědomě rozvíjet duševní i fyzickou lásku.

A ještě jeden tip na závěr, který můžete provést nejlépe hned teď.

Sedněte si s tužkou a papírem či nějakým digitálním zapisovadlem, a sepište si seznam všeho, za co svému partnerovi můžete být vděční. (Pokud teď partnera nemáte, zavzpomínejte na svůj poslední vztah a udělejte totéž.) Pište si velké i malé věci. Piště i pokud zrovna máte na partnera vztek. V každé situaci a za každých okolností můžete najít bezpočet věcí, za které můžete vůči partnerovi cítit vděk.

Přijímejte každou maličkost, ze které lze mít radost, jako dárek. Skutečně žádný vztah a žádný projev lásky není samozřejmostí. A každý vztah jednou musí skončit. Ty šťastnější skončí až za mnoho desítek let. A je jen otázkou rozhodnutí a vědomé praxe, jestli ten váš bude patřit mezi ně.

P.S. Někdy k tomu, abyste žili ve vztahu šťastně, musíte překročit stín své rodiny a některá nezdravá a nesmyslná poselství naší společnosti, týkající se našeho těla, sexuality, citů, upřímnosti… a bezpočet návyků, které vás oddalují od radostného a naplňujícího života. Ovšem už tím, že čtete tento článek se vaše mysl otevírá novým možnostem 😉

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2017

Článek byl napsán pro Klub ženy ženám.

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!

Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:

Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře