Martina Vrbová, moderátor:
Richard Vojík a Denisa Palečková, to jsou naši hosté, kteří s námi budou mluvit o partnerství, o sexu a možná o tom, jak dostává sex „zabrat“, a mnohdy se třeba ani nekoná, když přijdou do vztahu děti. Vyzvali jsme vás, naše diváky a divačky, abyste nám psali, jaké máte doma partnerské problémy, a právě se zde přítomnými experty se na to podíváme jak pohledem ženy, tak pohledem muže, a budeme se snažit najít z těchto problémů, které třeba právě u vás doma řešíte, nějaké východisko.
Přišly nám e-maily, které jsme si pečlivě pročetli. Pročetla si je i Denisa. A já se vás teď, Deniso, zeptám, jestli jste v těch e-mailech, které přišly z různých stran naší republiky a od různých žen, našla nějakou společnou nitku…
Mgr. Denisa Palečková, CBS., lektorka v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Společná nit, kterou jsem zpozorovala, se hodně týkala pocitu přetížení, který žena zažívá na mateřské dovolené a který byl velmi silný – péče o dítě, o domácnost – a do toho řadě žen chyběla podpora partnera, který chodí do práce a má pocit, že žena je celý den sama doma, a že má tím pádem spoustu času. A my bychom k tomu chtěli říct, že často konflikty eskalují a zvětšují se i vlivem toho, že po příchodu dítěte dojde ke snížení intimního života partnerů.
Martina Vrbová, moderátor:
Na ten už není prostor, energie, chuť…
Mgr. Denisa Palečková, CBS., lektorka v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Přesně tak. V první fázi, v šestinedělí, je žena často navíc i poraněná, takže ji intimní styk bolí, změní se hormonální hladina, takže nemá na sex vůbec chuť, a pak samozřejmě přichází i nedostatek spánku a všechno, co souvisí s touto novou životní etapou. Často to pak eskaluje i ve zvýšených emocích, před čímž partner utíká. Pro muže jsou ženské emoce jako dynamit, proto se pak muži raději o to víc zdržují v práci a je to takový začarovaný kruh.
Taky bych ráda zmínila vědecké studie týkající se toho, že buď můžeme být agresivní nebo sexuální. Agresivita a sexualita nejdou spolu dohromady, a přitom jsou to dvě strany jedné mince. A znamená to, že i tím, jak ubývá našeho intimního života, tak se často zvyšuje v našem těle napětí, a sním související konfliktnost, které pak partnerský vztah opanují.
Martina Vrbová, moderátor:
Richarde, také to tak vnímáte – to, co říká Denisa ze svého ženského pohledu? Můžete to okomentovat tím mužským?
Ing. Richard Vojík, CSB., lektor v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Chtěl bych především zmínit, že my muži vnímáme ty emoce jako velice zraňující a snažíme se úplně utéct pryč od ženy, která na nás určitým způsobem útočí.
Martina Vrbová, moderátor:
A proč to rovnou berete tak, že emoce jsou útočné?
Ing. Richard Vojík, CSB., lektor v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Představte si, že jsou dva muži, kteří se začnou hádat. Znamená to, že je mezi nimi válka. A když na nás muže žena začne útočit, tak si to vyložíme tak, že ona otevřela vlastně takový válečný stav. To znamená, že muž se musí bránit. Když pracuji s takovými muži, tak jim vysvětluji, že je to úplně opačně – že je to proto, že je ta žena miluje a chce jim určitým způsobem vyjádřit lásku a že chce něco změnit.
Ale muž to nechápe – začne se bránit, zaútočí na ni anebo odejde… Když nechci na někoho zaútočit ve válce, tak musím odejít a udělat mu ten prostor. Jenomže co se stane s tou ženou? Ona začne ty emoce cítit ještě víc… Takže se otevřou dveře, letí za ním nějaké věci anebo se žena sama zavře. Řekne si ‚on mě nemá rád‘… A on ji přitom má rád. Takže tady je mezi ženským a mužským pochopením určitý nesoulad. A to jsou věci, které právě v tom období, kdy se narodí děťátko, mnohem víc eskalují.
Martina Vrbová, moderátor:
Denisa tady má zajímavý obrázek…
Mgr. Denisa Palečková, CBS., lektorka v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Ano, ten jsme objevili, když jsme byli v Thajsku, kde jsme dělali seminář. Objevila jsem jej v restauraci na záchodě a okamžitě jsem si ho vyfotila, protože velmi zvýrazňuje to, co často učíme na seminářích, a sice vidíme srdíčko, které je umístěno u ženy v oblasti srdce a u muže v oblasti pohlaví. A je to velmi pravdivý symbol – my jsme jako muži a ženy jiní, jsme jinak naladěni.
Když bychom to řekli ve zkratce, tak žena poté, co se otevře emocionálně (v lásce), tak se otevírá v sexuální oblasti, a proto je pro ženy často těžké vstoupit do intimního kontaktu, pokud je tam nějaký nesoulad, kdežto pro muže je ta cesta opačná. Muž otevírá své srdce skrze intimitu, skrze sexuální život.
A proto když ze vztahu vymizí intimita, a často je to právě v období, kdy přišlo na svět děťátko, a muž toleruje, že je žena v úplně jiném rozpoložení (je unavená atd.) – toleruje to měsíc, dva, půl roku, a někdy i několik let, tak v tom páru se pak zvětšuje odstup a stupňují konflikty, muži jsou workoholici nebo si potom nacházejí ještě jiný vztah, protože jim chybí v životě intimita. A tohle by každá žena měla vědět a starat se o to, aby intimní život z páru nevymizel.
Martina Vrbová, moderátor:
„Starat se“ – ono se to hezky řekne, ale žena je unavená, přetížená, má toho dost; muž je v podobné roli – také přijde z práce unavený a přetížený, a teď se ti dva potkají – oba unavení – stačí troška, a už to celé eskaluje, a do toho se starejte o intimní vztah… Jak toho docílit? Jestli možná nerezignovat na to, jak to bylo před dítětem, a neudělat si nějaký nový intimní život s dítětem… (?)
Mgr. Denisa Palečková, CBS., lektorka v oblasti osobního rozvoje a intimity:
My můžeme předefinovat své porozumění sexualitě a neočekávat vášeň a žhavost. Spolu s tím, jak zrajeme, tak se samozřejmě mění i naše sexualita. A když bych ve zkratce měla říct, co je nejdůležitější, tak abychom dávali důraz na opravdový význam slova milování – v angličtině make love (dělat lásku). Pro nás je důležité, abychom se zaměřili na skutečnost, že my opravdu můžeme prostřednictvím vlastního těla vytvářet lásku a to postavit nad vzrušení. V praktickém životě to může znamenat, že se přitulíme a obejmeme před spaním, že uděláme partnerovi intimní masáž. Obzvlášť, když jsou ještě ženy zraněné a po porodu je bolí intimní oblast, tak můžou partnera masírovat. A nemusí to být nic dlouhého – stačí deset minut, dotýkat se v průběhu dne, nerezignovat na ten láskyplný tělesný kontakt a nečekat na to, až budu mít čas, chuť a energii anebo až to udělá ten druhý… Je třeba tenhle začarovaný kruh protnout a věnovat se, i kdyby to mělo být pět, deset minut, láskyplné pozornosti, která je fyzická.
Ing. Richard Vojík, CSB., lektor v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Když se žena věnuje muži v intimní oblasti, tak on se najednou tomu vztahu otevírá. A to je strašně důležité. Žena se otevírá v srdci a v intimitě až poté, kdežto muž se nejdříve otevírá v intimitě a má pak mnohem větší kapacitu na to, přijímat emoce…
Mgr. Denisa Palečková, CBS., lektorka v oblasti osobního rozvoje a intimity:
… a pak ženu i rád podporuje.
Martina Vrbová, moderátor:
Takže to máme úplně naopak, a proto se musíme někde vyladit.
Ing. Richard Vojík, CSB., lektor v oblasti osobního rozvoje a intimity:
Přesně tak.
Záznam pořadu ČT Sama doma vysílaného 25.3.2013 si můžete pustit zde:
© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2013
Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!
Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:
Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?
Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.
Regular inspiration
for your happy relationship
Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...