PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

PŘEPIS LIMBICKÉHO OTISKU 24.4. (17 - 22 h) online workshop a vedená meditace » Projdi hlubokou vnitřní transformací ... a zvol si, jakou cestou se vydáš. Více ZDE

LÁSKA, HOJNOST, POSLÁNÍ 1.5. (10 - 19 h) jednodenní seminář pro ženy 💃 na Chateau Mcely » Pro ženy, které chtějí zažít láskyplnou péči a které se chtějí více propojit s tím, kam ve svém životě směřují. Více ZDE

MAKE LOVE – proč a jak nám prospívá milování

Tento článek vyšel v časopise FORBES (leden 2020) pod názvem MAKE LOVE a přečíst si ho můžete ZDE.

Přestože jsme v současné době, co se týká sexu, zdánlivě velmi svobodní, máme se stále co učit. Osobně se jako lektorka oblasti intimity a vztahů věnuji už od roku 2002 a za tu dobu vnímám, že nám v prožitku sexuálního štěstí ubližuje přílišná orientace na vzrušení a vášeň.

Vedou nás k tomu média, pornografie a všeobecná orientace na rychlost a výkon. A platí to nejen v oblasti sexu. Přitom většina párů by svou sexualitu nejpozději po pár letech neoznačila za žhavou. Do našeho partnerského života se přidává únava, povinnosti a každodenní rutina. Někteří se pak vyhýbají jakýmkoli dotekům, aby si partner či partnerka náhodou nemysleli, že „něco bude“. Ženy někdy přejde chuť na sex i vlivem poranění při porodu (náročný porod, jizvy…).

Když však změníme fokus a namísto na vytváření vzrušení se zaměříme na vytváření lásky (anglicky make love = dělat lásku = milovat se), můžeme opět těžit ze všech benefitů, které pro nás partnerská intimita má.

MAKE LOVE = dělat lásku = milovat se

To, že sex prospívá našemu zdraví, dokládá i řada výzkumů. Dobrý sex podporuje imunitní systém a díky tomu jsme odolnější vůči riziku onemocnění. Také snižuje krevní tlak a podporuje srdce. Ženám pomáhá s inkontinencí, protože při sexu posilujeme svaly pánevního dna. U mužů zase snižuje riziko rakoviny prostaty.

Sex funguje také jako cvičení – spalujeme při něm kalorie, dostáváme se do lepší kondice a posilujeme srdce. Pomáhá nám od bolestí, ať už je to bolest hlavy, menstruační bolesti, či jiné. Hormon prolaktin, který se vylučuje po orgasmu, podporuje uvolnění a kvalitní spánek. Navíc doteky a objímání snižují pocity stresu a úzkosti. Intimita a milování také přidávají našemu sebevědomí a štěstí.

Díky zdravé sexualitě můžeme zaznamenat příliv vitality, radosti i lásky – což jsou ingredience, které naše zdraví zásadním způsobem podporují. Na druhou stranu, partneři, jejichž sexualita vychladla a nekoná se, mezi sebou mají častěji hádky, zažívají víc napětí v těle i víc stresu v každodenním životě. To se pochopitelně podepisuje nejen na duševní pohodě a kvalitě vztahu, ale z dlouhodobého hlediska i na zdraví.

Opakovaně jsem během své praxe mohla díky vědomé práci se sexualitou sledovat zlepšení fyzického i duševního zdraví „v přímém přenosu“. Jednou třeba na kurz smyslné masáže přijel muž s úrazem nohy. Během víkendu se jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že v neděli už chodil bez berlí. Jinému muži, který měl jít na operaci s močovými kameny, se díky masáži prostaty uvolnily samy od sebe. A mnohokrát jsem slyšela příběhy lidí, kterým vědomá práce s tělem a intimitou pomohla při vysazení antidepresiv. Jedna účastnice z Nizozemska sdílela, že to radikálním způsobem vylepšilo její výkyvy způsobené bipolární poruchou, kterou dlouhodobě trpěla.

Říše sexuality je velmi bohatá a prožitku blaženosti, lásky a energie můžeme jít naproti, když se v této oblasti začneme vzdělávat. Když do milování nebo smyslných masáží zapojíme vědomou práci s dechem… Když se otevřeme svým pocitům… Když se naučíme při vzrušení uvolnit… Když muž pozná, že lze zažít silný celotělový orgasmus a vybrat si přitom, zda jej spojí s ejakulací, či ne… Čím více radosti a lásky se naučíme při sexu čerpat, tím zdravější bude naše tělo i duše.

© Mgr. Denisa Říha Palečková, 2019

Chcete tento článek zveřejnit či jeho části citovat na svém webu? Je to možné s uvedením autora (Denisa Říha Palečková) a zdroje článku (odkaz na tuto stránku). Zároveň nás prosím informujte na email [email protected] a pošlete nám odkaz na Váš web, kde je citace či článek umístěn. Děkujeme!

Pokud budete chtít uvést také informace o autorce, využijte tento odstavec:

Denisa Říha Palečková
Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již mnoha tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže, Školy šťastného partnerství, prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA® a výcviku CORE TOUCH® pro laiky i profesionály. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede také semináře pro ženy, které ženám pomáhají probudit lásku v sobě a k sobě, vést šťastný a harmonický život a prožívat radost a rozkoš skrze vlastní tělo. Z pohodlí domova se můžete učit a rozvíjet i díky jejím online programům Jak uspokojit ženu, Tajemství šťastného vztahu a Jak se otevřít do vztahu

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Regular inspiration
for your happy relationship

Fill in your email and the latest articles and videos will go straight to your inbox...

Komentáře