Předčasná ejakulace

V oblasti sexuality je mnoho témat, o kterých jako společnost mluvíme trošku    s rozpaky.

Jsou to témata, kde máme pocit nějakého osobního selhání anebo nedostatečnosti. Jedním z takových témat je i předčasná ejakulace.

Mnoho mužů a jejich partnerek má tu zkušenost, že se mohou milovat pouze relativně krátkou dobu, protože muž nedokáže zvolit okamžik pro svoji ejakulaci. Vinou toho bývá milování obou partnerů někdy příliš krátké na to, aby se žena dokázala otevřít a opravdu si užít hloubku milování, a nese to s sebou spoustu nepříjemných pocitů.

Pro muže pocit selhání, pro ženu pocit frustrace a často ani jeden z partnerů neví, jak se k tomu postavit – jak to udělat, aby z takového tématu nebylo zklamání nebo dusno apod.

Proč dochází k tomu, že někteří muži ejakulují dříve, než by si přáli?

Důvodů může být mnoho, ale častou spojnicí bývá pocit určitého strachu, úzkosti a napětí. Někdy to bývá spojeno i s tím, jakým způsobem vyrůstáme v naší kultuře, kdy kolem sexuality není úplně uvolněná atmosféra, i když to tak může vypadat.

Mnoho dětí a dospívajících vyrůstá v atmosféře, kde se za svou sexualitu stydí. Většina chlapců v období dospívání mají zkušenost, že masturbují tajně a rychle, a procházejí takovým ‚tréninkem‘, jak se udělat v co nejkratší době, potichu, "dřív než přijde máma". A mají ve svém těle zafixováno, že je to zkušenost, která není vítaná a která by měla zůstat tajná.

„Pokud se tento vzorec vepíše do našeho těla, tak bývá někdy těžké z něj vystoupit, i když si to moc přejeme.“

Přitom předčasná ejakulace není nic, co by byla nějaká vrozená nemoc, se kterou nelze nic dělat. Naopak je to něco, s čím se každý muž a pár může naučit poměrně snadno a rychle zacházet a transformovat tu zkušenost do něčeho úplně jiného.

Co může takový pár dělat v případě, kdy muž ejakuluje mnohem dříve, než by si oba přáli?

Řeknu vám teď jeden příběh z kurzu pro páry. Provádíme na něm tzv. vědomé milování, což je koncept velmi dlouhého milování, a vůbec samotného spojení. Vysvětlujeme párům, jak se milovat a jak být tři hodiny ve spojení (to znamená jak mít tři hodiny penis ve vagíně).

Pro jeden z párů, který se tohoto kurzu zúčastnil, byla představa, že by se měl tři hodiny milovat, velmi vzdálená, protože jejich aktuální zkušenost byla, že jejich milování ve formě zasunutí penisu do vagíny trvá maximálně tři minuty, a ne hodiny.

A když jsme jim vysvětlili koncept, jakým způsobem se mají pohybovat, dýchat, dotýkat, na co se mají zaměřovat atd., tak za námi o přestávce přišli a ptali se, jakým způsobem toho mají docílit…

Položila jsem jim otázku, jestli už se někdy zkoušeli milovat tím způsobem, který jsem popisovala, to znamená, kdy se milování zpomalí, oba mají prohloubený dech – vůbec veškeré doteky jsou mnohem pomalejší, než jaké si se sexem většinou spojujeme, a jestli použili další a další prvky, které jsme představovali.

Vzhledem k tomu, že se tento zmíněný pár takto dosud nikdy nemiloval, podnítila jsem jej k tomu, ať si to tedy vyzkouší a uvidí…

Druhý den přišli celí rozzáření a říkali nám, že je to neskutečné, že si to ani nedokázali představit:

„My jsme skutečně celé ty tři hodiny byli spojení, já jsem neejakuloval (říkal partner) …"

Partnerka byla také celá rozzářená, protože si konečně mohla užít to, že mají společně výrazně více intimního kontaktu než kdy předtím. A muž nadšeně dodal: „Sice jsem musel partnerku několikrát zastavovat, aby se přestala pohybovat, ale zvládli jsme to a bylo to úžasné!"

A všechno tohle se stalo během jediné hodiny vysvětlování a jedné noci praxe. To znamená, že nepotřebujete žádný dlouhý trénink k tomu, aby se vaše zkušenost mohla úplně změnit.

Jaké principy je třeba dodržovat, aby vznikla větší volba toho, jestli muž ne/bude ejakulovat? 

1. Uvolněné tělo, zejména pánevní dno

Mnoho lidí neví, jak si to pánevní dno představit, jak ho nacítit a uvolnit anebo stáhnout. Uvolnit pánevní dno lze i tím, že si představujeme, že máme uvolněný anální otvor. Je to představa, jako když jdeme na záchod a potřebujeme se uvolnit. Podobným způsobem uvolňujeme pánevní dno (je to představa ‚pouštění‘).

Uvolnění pánevního dna a těla podporujeme i tím, že prohloubíme a zpomalíme dech. Hluboké nádechy a výdechy přinášejí uvolnění, a jsou tedy nástrojem onoho povolení, které potřebujeme.

2. Zaměřit svoji pozornost někam jinam než na svou úzkost a strach 

Zaměřením pozornosti může být právě ona dechová praxe – nádech, výdech, nádech a výdech. Pozornost je v přítomném okamžiku, to znamená, že se nesoustředíme na své myšlenky, obavy ani na nějaké představy a obrazy v hlavě. Současně je logické, že myšlenky a představy přicházejí… Ale my je necháváme jít, nerozvíjíme je a znovu a znovu zaměřujeme pozornost do těla a dolů.

Já moc doporučuji představovat si, jak ten nádech jde až dolů do penisu a do koulí, směrem k hrázi, a výdech pak přináší úplné uvolnění. To znamená, že muž zaměřuje svoji pozornost na dechovou praxi. Důležité bývá, alespoň v těch počátečních fázích, zpomalit – to znamená zpomalit a prohloubit nejenom dech, ale i pohyby. A když je to při milování, znamená to, že muž i žena se pohybují pomaleji, než jak jsou pravděpodobně zvyklí.

Velmi dobře lze trénovat volbu ejakulace i při masturbaci, kdy opět platí prohloubený dech, hluboký nádech, hluboký výdech, vědomá pozornost zaměřená do těla, uvolněné pánevní dno a uvolněná celá pánev.

Pokud byste se chtěli k tématu dozvědět ještě více a zažít si rovnou v praxi, jakým způsobem pracovat se svým dechem, tělem, jak ho uvolňovat, jak vydržet déle ve vyšších hladinách vzrušení a neejakulovat, když nechcete, tak moc doporučuji návštěvu našeho masážního studia, kde vás vyškolené masérky můžou celým procesem provést v rámci masáže a rovnou si zažijete to, o čem mluvím.

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!