Rozejít se, nebo udržovat vztah?

Jedna z věcí, kterou byste v takové situaci mohli udělat, je, že si dáte nějaký konkrétní termín „deadline“.

Řeknete si, že do určité doby se rozhodnete. Když si dáte termín, tak se necítíte ve vztahu uvěznění. Současně máte prostor vztah ještě vyživit a zjistit, zda to partnerství má ještě šanci.

Jak dlouhou dobu si dát?

Určitě v tom hraje velkou roli, jak dlouho už jste celkově spolu a jestli spolu máte děti. Pokud je to třeba 10 nebo 20 let a máte spolu děti, které ještě neopustili Vaši domácnost, tak je přirozené, dát si mnohem delší časový úsek.

Stojí za to investovat do toho, abyste získali čas, podívat se na to, jestli v tom vztahu nadále být a pěstovat jej, nebo ne.

Určená doba ale neznamená, že si ho dáte a čekáte. Naopak současně uděláte rozhodnutí dělat všechno pro to, aby váš vztah kvetl. Aby v něm byla láska a vzájemná podpora.

Je potřeba vědomě upustit od určitých návyků, které vztahu neslouží. Například rozhovory, které nikam nevedou a oba ještě více zraňují a zavírají. Místo toho se začít bavit jiným způsobem, který bude vztah podporovat.

„Je potřeba na to myslet, nečekat, že se to stane samo od sebe. Je to součást disciplíny každodenního života.“ 

  • Víš, co Tvůj partner / partnerka potřebuje?
  • Co miluje?
  • Co sami na sobě milujete?
  • Proč jste se jeden do druhého zamilovali?

Buď pozorná/ý. Zeptej se nebo vypozoruj, co má Tvůj protějšek rád. Co potřebuje? Co ho vyživuje? Co podporuje Vaší vzájemnou lásku?

Vědomě se touto pozorností obdarovávejte. Pro někoho může být důležité, že si udělá nějaké připomenutí. Například si do telefonu nastavíš připomenutí: „Řekni své ženě, že jí miluješ.“

„Protože láska neplyne sama od sebe. Ona se tvoří z mnoha malých kroků, které děláme každým dnem.“

Někdy je bohužel zapomeneme dělat, a pak je přirozené, že ten vztah má tendenci chřadnout.

Navíc v těch dlouhodobých vztazích je přirozené, že čas od času může jeden z partnerů zažívat propad, kdy se jeden partner někam posune a druhý zůstává na místě. Nebo dokonce prochází určitou krizí a nedává do vztahu dost pozornosti, lásky, sám sebe nebo sama sebe. Pak by byla škoda, aby na takovém přechodném propadu skončila celá rodina.

Proto si dopřejte čas, aby i ten druhý partner mohl určitým způsobem dorůst. Abyste mohli zahojit rány, které ve Vašem vztahu vznikly a současně abyste Vaše partnerství sytili velkým množstvím těch pozitivních a radostných momentů.

Ty radostné momenty můžete začít tvořit kdykoliv, i když jste třeba zrovna pod bodem mrazu. Zkrátka začínáte sytit vztah něčím, co je ze srdce a plné lásky.

Je také důležité si uvědomit, že ve výsledku je za svoje štěstí zodpovědný každý sám.

Možná se někdy kvůli partnerovi / partnerce trápíš, protože nedostáváš to, co bys potřeboval/a (pozornost, uznání, ty správné doteky, čas apod.) a ve vztahu Ti to chybí. Současně je možné, že některé věci ve vztahu dostáváš a přehlížíš je.

Jestli máš pocit, že partner či partnerka nespolupracuje tak, jak by sis přál/a, tak vždycky máš možnost.

Zeptej se sám/sama sebe:

  • Co můžu udělat proto, abych se v životě cítil šťastný / cítila šťastná?
  • Jak sám / sama sebe můžu zásobit prožitky radosti a smyslu?

Spousty výživy a podpory můžeš najít třeba v ženských či mužských skupinách. Pro ženy to může být ženská cesta nebo online programy s živým provázením Trilogie Láska je Tvůj zdroj. Pro páry doporučuji Retreat pro páry

retreat pro páry pro šťastný vztah

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!