Co nejvíc zraňuje muže (a ženy) ve vztazích?

Jedna oblast, kde se často zraňujeme je spojená s ženskými emocemi, kterým muži často nerozumí nebo neví, jak s nimi nakládat.  

Vychází to z toho, protože v mužském světě je často trošku jiná strategie, jak zacházet se silnou emocí. Archetypálně je to ta zkušenost, že si jdu někam zalézt, jsem v tichu, klidu, nebo to jdu rozchodit do parku, lesa, či garáže.

Za to ženská strategie, jak zacházet se svými pocity, je úplně jiná. Žena chce sdílet. Je to důležitá forma uchovávání vztahů a růstu vztahu. Potřebuje vyjádřit, co jí bolí, vadí, aby se to mohlo změnit. Z ženského pohledu to znamená, já tě tak miluji, a proto Ti teď tak nadávám, abychom to mohli zlepšit.

To je bod, kde se děje velmi mnoho utrpení. Protože pokud muž ještě neví, jak s emocemi zacházet, tak si říká: „To je zvláštní, ve výsledku pojďme od sebe, když je to tak hrozný.“

Žena to neříká proto, jak je to hrozný, ale proto, aby se mohlo něco změnit. Ona to říká z lásky. Zatím co muž vnímá nelásku a odpojení. Odchází, nebo naopak útočí na ženu a začnou se hádat. Tím, že muž odmítá přijmou emoce svojí partnerky, tak jí zraňuje.

Mnoho žen to vede k tomu, že si žena řekne: „Ok já to teda raději nebudu vyjadřovat. Já se musím utlumit. Nějak si to zpracuji, vysvětlím.“ …ale to není úplně ideální. Protože stejnou měrou, jakou dává stranou svoje pocity. Tak dává stranou svoji živost.

„Nevyjadřování našich emocí, nás vede k tomu, že se umrtvujeme sami v sobě.“

Míň cítíme, míň prožíváme ve svém těle, a to se pochopitelně zásadním způsobem odráží v naší sexualitě.

Ve vztahové dynamice to znamená, že čím víc si muž neví rady s ženskými emocemi a čím víc žena vlivem toho potlačuje svoje pocity, tím víc potlačí i svoji sexualitu. Tím nudnější a slabší je intimní život. Je to jedno velké zranění, které je na obou stranách.

Druhá oblast, kde podle mě vznikají častá zranění ve vztazích, je oblast sexuality, konkrétně ohledně mužského penisu. Což na jednu stranu není zranění pouze ve vztazích, ale svým způsobem i společensky.

„V naší společnosti má mužský penis velmi kontroverzní postavení. Většinou se o něm moc nemluví. Je to zakázaný nebo sprostý.“

Ztopořený penis je totální tabu. Navíc s sebou potenciálně nese také to, že může být zraňující, či ohrožující.

Za to, když se podíváme například do asijské kultury, zde je penis dodnes uctíván. Najdete tam chrámy penisů, kde jsou nádherné vyřezávané ztopořené penisy různých velikostí. Všichni i ženy je tam chodí uctívat. Dávají tam květy, chodí tam s modlitbami a přáním, například aby se jim narodilo děťátko. 

Bhútán je proslulý tím, že ztopořené penisy zdobí mnoho domů. Penis je tam jako symbol ochrany a síly, a je to velké požehnání pro ten dům. Celá společnost se raduje a uctívá ztopořený penis. Je to velmi silné přijetí mužské sexuality. Ke kterému tady kulturně, ani vztahově nedochází tak, jak by mohlo.

Kdybyste si na svůj domek, činžák, nebo panelák, kde bydlíte namalovali krásný ztopořený penis, tak mám pocit, že je to skoro na hranici zákona. Tam je to v úplně jiném kontextu.

„Nepřijetí mužské sexuality. Nepřijetí mužského penisu je velmi bolestivá záležitost.“

Může to být partnerka, která nepřijímá penis, protože třeba prošla různá zranění ve svém životě. Může to být i sám muž, který se naučil nepřijímat svůj penis. Například vlivem toho, že mohl být kárán za masturbaci v dětství a během dospívání pochopil, že je to něco špatného a dělat by se to nemělo.

Jak ve společenském životě, tak i ve vztazích je spousty momentů, kdy se muži naučili dát stranou svoji sexualitu.

Tak jako my ženy jsme se naučily dát stranou svoje emoce a místo toho jdeme do hlavy a něco si tam říkáme. Nebo zamrzneme a ztuhneme v těle. Tak se muži naučili dát stranou svoji přirozenou, živou, krásnou sílu.  

Proto vás chci inspirovat, vneste do svého života, do vztahů sami k sobě, i do vztahů s partnerem či partnerkou více porozumění.

„Pro ženy je velmi důležité, aby byly přijaté v tom, co prožívají. Muži, aby se naučili stát v přítomnosti a otevřenosti, i když je žena smutná, nebo nepříjemná.“  

Ženy, aby pochopily, jak moc je důležité přijmout svého partnera v oblasti sexuality (v oblasti jeho penisu). Může to vypadat i tak, že ho pochválíte, jak ho má krásného. Radujete se, když ho vidíte, rády ho hladíte nebo pusinkujete.

Uctívejme se ve vztahu v oblasti emocí, i v oblasti sexuality. To jsou současně místa, kde býváme nejvíce zranění a nejvíce zavření. Když jsme zavření, tak umíráme, naše tělo slábne, ztuhává, chřadne a v krajních případech i onemocní.

Proto pusťte svojí životní energii do světa, radujte se, buďte živí. Milujte se, milujte sami sebe, milujte všechny svoje pocity a svoji sexualitu. Stejným způsobem ctěte a radujte se z pocitů a sexuality svého partnera či partnerky.

retreat pro páry pro šťastný vztah

Přejete si vnést do Vašeho vztahu více radosti, lásky a harmonie?  Zúčastněte se některého z našich legendárních seminářů pro páry, který oslovuje šťastné partnery i dvojice v krizi. Od roku 2006 pomohly naše kurzy stovkám párů radikálně zlepšit vztah.

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!