Můj recept na šťastný život

Jak to udělat, aby se plnily naše sny a přání? Jak prožívat radost a vděčnost ve všech oblastech života?

Osobně se dnes považuji za člověka, který je velmi šťastný. Prožívám radost a vděčnost ve všech oblastech mého života, ať už je to partnerství, rodina, zdraví, moje práce, pocit osobního naplnění i pocit určitého komfortu ve smyslu hojnosti, která mi umožňuje, abych ve svém životě dělala věci, které mi dávají smysl.

Ale nebylo tomu tak vždy. Například na střední a vysoké škole to pro mě byla spíš doba takového vnitřního vězení, kdy jsem se vnitřně trápila a nedopřávala si moc rozletu. Snažila jsem se plnit požadavky, které na mě kladla škola. Abych byla dobrou studentkou, měla dobré výsledky, dělala to, co se ode mě čeká.

Zoufale jsem přemýšlela nad tím, co budu dělat v životě, aby mi to dávalo smysl. Deptala mě představa, že budu dělat něco, co mi osobně smysl nedává. Snažila jsem se také přijít na to, kde je můj talent, na místo abych se dívala na to, co mě osobně baví.

V té době jsem čerpala inspiraci hlavně v literatuře. Obrovsky mě bavily například knihy Carla Rogerse, které mě učily víc naslouchat sama sobě.

Oslovil mě i Viktor Frankl, rakouský psychoterapeut, který přežil koncentrační tábor. Ve své knize „Člověk hledá smysl“, popisoval svoje zkušenosti z koncentračního tábora a díval se na to, kdo přežije a kdo ne.

Lépe přežívali ti, kteří vnímali, že i tato zkušenost má nějaký smysl.

Jiná žena, která také přežila koncentrační tábor, v jednom rozhovoru mluvila o tom, že věřila tomu, že Bůh to tak chce a touto zkušeností má zkrátka projít. Nestala se obětí, která by přemýšlela nad tím, co jí to potkalo, ale věřila tomu, že to má nějaký smysl, i když nevěděla jaký. Pomáhala jí ta víra v Boha.

Vzpomínala například na to, jak si zpívali. V paměti jí vyvstávaly okamžiky, které nebyly o hrůzách, o strachu, bídě, utrpení, ale naopak tam byly takové světlé momenty, což je další velmi důležitá část toho, jestli se ve svém životě cítíme šťastní, nebo ne.

„Ne vždy máme ve svých rukou, co se nám děje, ale vždy máme ve svých rukou to, jak se k tomu postavíme.“

Díky inspirativním knihám se mi otevíralo moje nitro. Cítila jsem, že to se mnou rezonuje. Začala jsem jezdit na semináře, studovat buddhismus. Nabírala další a další zkušenosti, které mě oslovovaly a zapadaly do mého vnitřního vesmíru.

RECEPT na šťastný a naplněný život:

1) Hledej, co Tě baví a kde jsi ve svém flow

V průběhu školní docházky jsem se natrénovala k tomu, abych dobře naplňovala očekávání ostatních. Abych splňovala požadavky, které na mě škola a později společnost klade, ale to není cesta ke štěstí.

My potřebujeme najít takový pramen své vlastní radosti a toho, co nám osobně dává smysl, kde zapomeneme na čas a vnoříme se do určité činnosti nebo studia a jsme s tím tak niterně propojeni, že máme spoustu energie už jenom z té dané činnosti. Je to pro nás zdrojem energie a naplnění.

2) Ochota jít na hranici komfortu a projevit odvahu

„Mnohokrát jsem ve svém životě šla na hranici svého komfortu a mnohokrát jsem projevovala určitou odvahu a vždycky to byla zkušenost, která mě obrovským způsobem obohatila.“

Například před dvaceti lety, v roce 2001 jsem byla v Japonsku, kam jsem přiletěla na léto za svým tehdejším přítelem, který tam měl na rok studovat.

Ve chvíli, kdy jsem se měla vracet zpět, tak jsem v sobě cítila, že tam chci ještě zůstat. Původně jsem si myslela, že nejde změnit datum odletu, ale nakonec jsem zjistila, že to jde a je to navíc za úplně symbolický poplatek.

Aniž bych věděla, kde budu v následujících dnech bydlet, jsem si datum odletu změnila. Nevěděla jsem ani za co budu žít, protože peníze, které jsem měla, už došly. Nastalo tedy období, kdy jsem si hledala bydlení a kdy jsem si hledala práci v Tokiu. Byla to pro mě tak obrovsky posilující zkušenost.

„Dala mi důvěru, že můžu dělat to, co mi dává smysl a hlavně, že můžu důvěřovat mému vnitřnímu hlasu.“

3) Rozšiřuj si obzory

Jako lidé máme obrovskou potřebu růstu. Rozšiřování obzoru může probíhat skrz semináře, knihy, poslouchání podcastů a videí. K dispozici je tolik úžasného materiálu, který je v dnešní době i zdarma (například na YouTube).

Z mého pohledu patří k tomuto tématu i cestování, které nás osvobozuje, dává nám nadhled a určitou větší perspektivu.

4) Dávej sobě i druhým

Základ je mít láskyplný přístup k sobě sama, aby to, co pro ostatní děláme, bylo z určité plnosti, kterou v sobě máme. Zákon vesmíru funguje tak, že to všechno dobro, které nějakým způsobem vytvoříme a předáváme, se stává součástí i našeho vlastního prožívání.

5) Kam jde naše pozornost, tam jde naše energie

Ať už se to týká partnerství, hmotných záležitostí v našem životě, cestování, dosahování jakýchkoliv cílů, které si přejeme, tak tím základem je, že si představíme a dokážeme v sobě prožít, jaké by to bylo, kdybychom toho dosáhli.

„Velmi důležité je, přijít na to, co mi osobně dává smysl. Následně to pak i realizovat, aby to nebyla jen fantazie.“

A k tomu patří i přepisování našich limitujících přesvědčení, protože se může stát, že i když po něčem velmi toužíme, tak takový náš vnitřní hlas, který našeptává to není nic pro tebe, taky může být silnější a my si ho potřebujeme zvědomit a vědět, co s tím dělat.

  • Přivítal/a bys, kdybych Tě na cestě k Tvé radosti a naplnění provázela krok za krokem?
  • Kdybych Ti ukázala, na co se zaměřit?
  • Co Ti pomůže spojit se se svým nitrem a dovolit si žít to, po čem hluboce toužíš?
  • A jak z fantazií a snů udělat svou životní realitu?

Pak Tě srdečně zvu do online programu Jak žít své sny.

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!