Jak zlepšit postoj ke svému tělu

Jak mohu zlepšit vnímání svého vlastního těla? Jak ho mít více ráda a cítit se opravdu dobře ve své kůži?

To, že se mnoho žen cítí nekomfortně ve svém vlastním těle, není úplně jejich chyba. Když dívka dospívá, prochází velmi silným vlivem médií a svého okolí, které předpisují, jak má vypadat správná žena.

Dříve to bývaly ženy, které měly plnější tvary. V současné době zase frčí žena štíhlá. O pár desítek let dříve to byly ženy vyloženě vyzáblé. Pokud se však žena chce přizpůsobit tomu předepsanému vzhledu, zadělává si sama v sobě na velké problémy.

Kde se bere neláska k vlastnímu tělu?

Ta mohla začít třeba jenom nějakou poznámkou od někoho z rodiny nebo ze spolužáků, který Ti řekl: „Jsi moc tlustá nebo jsi moc taková jsi moc maková, něco s Tebou je divně.“

Pokud si takovou poznámku vezmeš k srdci, může začít nepříjemným způsobem ovládat Tvou mysl a chování. Mnoho žen se snaží vylepšit svoje tělo hladověním a nekonečnými dietami. Další bezpočet žen nějakým způsobem kritizuje svůj zadeček, svoje bříško, svoje nohy, svůj obličej, svou pleť, svoje vlasy apod.

Je tam nekonečný seznam výčitek sobě samé.

„Právě láska k sobě sama a ke svému vlastnímu tělu otevírá bránu pro přijímání lásky i od těch ostatních.“

A na druhou stranu nebudeme nikomu věřit, že jsme hezké a milované, pokud si tak nebudeme připadat samy.

Na svých seminářích jsem potkala už tisíce žen a musím říct, kolikrát jsem se sama divila, že objektivně naprosto nádherné ženy, samy sebe kritizovaly a nepřipadaly si dost hezké.

Což znamená, že ta objektivní krása nemá nic společného s tím, jak se cítíme uvnitř.

„Jediná cesta je, začít mít ráda svoje tělo rovnou. Takové, jaké je teď.“

Neříkat si: „Až zhubnu, až přiberu, až budu mít ploché bříško, až se mi zpevní zadek… tak mi začne nový život.“ To je past.

Jak změnit způsob prožívání sebe sama?

Nesmíme se dívat sama na sebe očima někoho druhého, což mnoho žen dělá, že sama sebe posuzuje zvenčí. Potřebujeme začít cítit a vnímat sebe sama i svoje tělo zevnitř. To je úplně jiný způsob prožívání sebe sama.

A to zevnitř znamená, že potřebujeme svoje tělo cítit. Potřebujeme své tělo cítit v jeho radosti, v jeho prožitku, potěšení a rozkoši. Pokud to jako žena ještě neumíš, je čas začít.

Jeden z kroků, jak začít mít ráda své tělo:

Začni s doteky. Můžou to být doteky, které dáváš sama sobě. Například při sprchování, když se mydlíš, natíráš tělovým mlékem apod., tak zkoumáš, jaké vjemy díky doteku vznikají v Tvém těle.

Nádherný způsob také je, dopřát si doteky od někoho jiného. Doporučuji Ti vědomý dotek plný lásky a pozornosti, což je základ například pro celostní smyslnou masáž, kterou v Čechách učím už od roku 2005.  

„Někdy je to právě ten láskyplný dotek a pozornost od někoho jiného, které nám otevřou oči a my začneme i sebe sama prožívat novým způsobem.“

V našem masážním studiu Arkaya jsme měli už mnoho klientů, žen i mužů, kteří přišli na celostní smyslnou masáž právě s tímto záměrem. Chtěli se přestat stydět za své tělo a s láskou ho přijmout. Tato masáž tento účel naplno splnila.

Vzpomínám si na jednu ženu s nadváhou, která, než se odhodlala přijít k nám do masážního studia, tak napřed opatrně zjišťovala, jestli je možné přijímat masáž oblečená. Tak moc se za svou nadváhu styděla, že se zkrátka nedokázala svléknout.

A přestože v základu ta masáž zahrnuje i olej, tak jsme upravili tu formu, aby ta žena mohla být v tričku a v džínách, ve kterých přišla. Po pár dnech mi napsala email, jak jí ta masáž naprosto změnila vnímání svého těla. Popisovala, že v mezičase absolvovala kurz aromaterapeutické masáže, kde účastníci byli ve spodním prádle, a že ona se také dokázala svléknout, což by pro ni bylo předtím naprosto nemyslitelné.

Stalo se tak díky láskyplné masáži, kterou její tělo mohlo přijímat a ona díky tomu zážitku začala vnímat sebe sama jinak.

Já využívám sílu láskyplného doteku někdy i na seminářích pro ženy, kde se ženy mohou například hladit a masírovat přes šaty. Ten láskyplný dotek někoho jiného je výživa pro tělo i duši.

Pokud nemáš po ruce nikoho, kdo by se Tě dotýkal a hladil, dotýkej se sama sebe tak, jako by ses dotýkala té nejcennější bytosti na světě. Možná Ti pomůže, když si vzpomeneš na sebe sama, jak jsi byla jako malá holčička. Jak by ses dotýkala té malé holčičky, kterou jsi jednou byla.

Pravděpodobně bys jí hladila po vláskách, objímala a dotýkala se jí s tou největší něhou a láskou. A to jsou přesně doteky, které potřebuješ i teď.

Najdi si dnes nebo v blízkých dnech nerušenou chvíli, může to být i 10 minut na to, aby sis v klidu sedla sama se sebou. Může to být i v koupelně při koupeli. S láskou a pozorností se dotýkej svého těla.

Všechny emoce, které se skrze to mohou začít otevírat, nech volně plynout. Možná to pro Tebe bude velmi dojemná zkušenost a bude se Ti chtít plakat, tak nech slzy téct. Možná se budeš dotýkat svého těla a říkat si: „Já nic necítím.“ Což znamená, že Tvoje tělo bylo pravděpodobně dlouho trénováno, aby schovalo svoje pocity. I tak vytrvej a dej mu svůj čas.

Pokud bys chtěla své tělo oživit, zaplavit láskou a cítit sama sebe hluboce zevnitř, tak Ti doporučuji navštívit i některou z ženských skupin, kterou nabízím. Nebo desetidenní transformační výcvik celostní smyslné masáže, kde budeš mít příležitost vyplavit i všechny pocity smutku a zranění. A nasytíš svoje tělo láskou, živostí a sebedůvěru.

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!