Jak se stát úžasnou milenkou?

„Co mám udělat pro to, abych se stala úžasnou milenkou? Zažila jsem několik krátkodobých vztahů a mnohokrát jsem šla proti sobě, aby mě partneři neopustili. Zřejmě díky tomu jsem přestala cítit svoje tělo...

Jak mám na sobě začít pracovat, abych cítila svoje tělo a byla spokojená v oblasti intimity jak já, tak partner?“ Jarka

Bohužel mnoho žen a současně i dnešních dívek zažívá, že někdy udělají něco, co jim je proti srsti, jenom proto, že on to čeká. Platí za to docela velkou cenu.

Jakou daň platíme?

Když svému tělu nenasloucháme, například tím, že:
• máme sex, když se na to necítíme.
• uděláme něco, pro potěšení toho druhého a nemyslíme tolik na sebe.

Tak se tělo po čase přestane ozývat. Znecitliví se, protože nechce prožívat něco, co mu není úplně příjemné.

V oblasti práce s intimitou pracuji již 20let. To, že necítíme svoje tělo tak, jak bychom mohli je pro muže i ženy poměrně časté téma, ale ten stupeň snížené citlivosti může být různý. Skoro bych řekla, že do určité míry se s tím potkává každý z nás, protože žijeme ve společnosti, která není úplně vstřícná vůči sexualitě.

V raném věku získáváme určité stopy studu a nejistoty ve svém těle. Pak když v době dospívání a dospělosti navazujeme intimní kontakty, tak pořádně nedokážeme mluvit o sobě a o svých potřebách. O tom, co cítím a co má rád ten druhý.

„Bojíme se stát za svými vlastními pocity a potřebami. Což je pro vztahy velmi destruktivní.“

Čím méně vyjadřujeme a čím méně vnímáme svoje vlastní pocity a stojíme si za nimi, tak tím více se svým vlastním pocitům ztrácíme a vlastně si vytvoříme ve svém systému takovou reakci zamrznutí, ztuhnutí našeho těla. Ztlumí se náš dech, zvýší se svalové napětí a my si vytváříme takové fyzické i psychické brnění. Dostáváme se do rozpoložení, kdy nám je vše jedno.

Vliv na to může mít i hormonální antikoncepce, která ovlivňuje i naše prožívání. Dokáže ztlumit bolest, ale tím pádem i naši radost. Místo výkyvů nahoru dolů, přichází určitá rovinka, kde chybí plnost prožitku.

Jak tělo znovu navrátit k plnosti našeho prožívání?  

Dobrá zpráva je, že cesta k tomu, abychom znovu cítili svoje tělo a dokázali v něm prožívat radost a potěšení, skutečně existuje. Plnost našeho prožívání je nám bytostně daná, je to dar života. Každý z nás má tuto živost v sobě. Často to vidíme u malých dětí, které jsou velmi živé. Volně vyjadřují své pocity. Čím jsou starší, tím víc se učí své pocity skrývat.

Potřebujeme se naučit svoje pocity pozorovat, pojmenovat, získat od nich i určitý odstup, ale určitě je nechceme přestat cítit, protože tím se tlumí nejen naše pocity, jako je smutek a vztek, ale i naše tělesné prožívání, schopnost mít intenzivní zážitky v oblasti sexuality i naše schopnost prožívat radost v intimitě a každodenní rovině.

3 ingredience, které probouzí naše tělo

Ten základ je v práci s tělem. Tak jako tělo zamrzlo, tak dokáže také rozmrznout. Rozpohybovat a oživit tělo dokáže například tanec, který má velmi terapeutický účinek. Pomáhá nám zbavit se každodenního stresu a nabít se energií a radostí.

Při intenzivním tanci se navíc zadýcháme a dech je velmi důležitá součást intenzity prožitku. Čím víc dýcháme, tím víc cítíme. Proto je dobré aktivovat a prohloubit svůj dech i při milování.

„Ještě dřív, než chceš něco začít dělat jinak, tak pozoruj, jak to děláš běžně.“

Pozoruj sám/sama sebe a své tělo. Jaké máš návyky v těle, když se třeba objímáš, hladíš a miluješ s partnerem/ partnerkou? Co se děje s Tvým dechem? Jakým způsobem se Tvé tělo pohybuje, nebo nepohybuje? Kde je svalové uvolnění, nebo naopak svalové napětí? Kde uzavíráš svoje tělo? Kde je proudění?

Když si všimneš svého dechu, tak další krok je, že dech prohloubíš nad rámec toho, co je pro Tvůj návyk běžné. Tím vnášíš víc živosti do svého těla. Třetí ingredience k dechu a pohybu, které probouzí naše cítění je dotek. Například ve formě objímání, hlazení nebo vědomé láskyplné masáže

Aktivace schovaných pocitů

Spolu s tím se mohou v první fázi aktivovat pocity, které jsme dlouho dávali stranou. Bývá tam i hromádka různých zranění a větších i menších traumat, které si pečlivě držíme pod pokličkou. Fáze necitlivostí je v podstatě ta poklička.

„Pokud jsi prošel/prošla něco, ať už na vědomé nebo nevědomé úrovni, co Tě bolelo a zavíralo, tak nebudeš mít chuť se otevírat, víc dýchat, tančit, ztratit nad sebou kontrolu a mít víc energie v těle.“

Protože ten příval energie do těla způsobí, že Ti to zvedne ty emoce, které byly usazené na dně. Je to proto, aby se pročistily. Proto je velmi důležité se toho nebát. Nesnažit se ty emoce vrátit zpátky a nemít je. Dovolit, aby prošly skrze tělo, pak může přijít úleva.  

„Když potlačujeme své pocity a držíme je pod víkem, stojí nás to ohromné množství energie, protože tlačíme to víko pořád dolů.“

Naopak potlačené emoce chtějí nahoru. Chtějí prorazit a nadzvednout víko. Je to ohromně vyčerpávající proces. Potlačování přirozených pocitů a impulsů někdy vede až k únavovému syndromu a syndromu vyhoření.

Úleva a příliv energie

Doporučuji odvíkovat to a současně být takovým vědomým pozorovatelem toho, co se skrz tělo projevuje. Spolu s tím přichází úleva a příliv energie.

A v kontextu sexuality je to proces, díky kterému se najednou začne objevovat i radost, rozkoš a potěšení. Tělo se začne aktivovat příjemným způsobem a přihlásí se víc ke slovu.

Výsledek je cítit na úrovni těla i duše. Být si vědomější toho, co cítím v těle i v duši. Mít více jasno v tom, co chci a co ne. Cítím jistotu v sobě. Vědět, co chci a co ne.

A to je právě velký dar, když svoje tělo probudíme a zabydlíme se v něm, tak spolu s tím přichází jistota, protože jsme doma. Své tělo vnímáme, respektujeme, nasloucháme mu a tím pádem ho milujeme. Díky tomu v něm prožíváme mnohem větší uvolnění a jistotu. Ta se zrcadlí ve všech oblastech našeho života, ve všech našich vztazích, v tom, co si myslíme, cítíme, děláme a říkáme.  

Konkrétní cesty, kde se učíme vnímat své tělo, pocity i jak se mít ráda ve svém těle, což je základ, ze kterého vychází vše v našem životě, je ženská cesta a vědomá práce s tělem, formou celostních smyslných masáží nebo vaginálního mapování. Ať už v našem centru Arkaya formou individuální péče nebo skrz výcvik Core Touche, který je nejsilnější branou pro vnímání sebe sama.

V případě silnějších potlačených traumat, může být velmi nápomocné, mít svého průvodce či průvodkyni. Je to podpora, která Tě vrací do přítomnosti, abys ses ve svých emocích neztratil/a. U žen to může být například proces Vaginálního mapování.

Chcete se dozvídat o nových inspiračních videích? Přihlaste se k odběru mých videí na YouTube.

A pokud dáváte přednost poslechu audia:

Pravidelná inspirace
pro šťastný život a vztahy?

Vyplň svůj e-mail a nejnovější články a videa budou chodit přímo do Tvé schránky.

Stáhni si ZDARMA videoseriál 3 KLÍČE PRO NAPLNĚNÝ VZTAH

Stáhni si jako dárek ode mě SBLIŽOVACÍ KARTY

Potkáme se na Facebooku

Sleduj můj Instagram

Pravidelná inspirace na YouTube

Přihlas se k odběru!